Spis treści 17 sekcji
ERP dla dużych przedsiębiorstw i grup kapitałowych łączy dane z 5 obszarów: zakupów, magazynu, produkcji, sprzedaży i finansów. Dzięki temu firma może na bieżąco śledzić działalność.1
Centralizacja danych i automatyzacja ograniczają błędy przy ręcznym wprowadzaniu informacji. Ułatwiają też kontrolę kosztów.1 Ranking porównuje produkty pod kątem obsługi wielu spółek, konsolidacji, działalności międzynarodowej oraz uprawnień.
Porównanie systemów ERP dla dużych firm – tabela i kryteria rankingu
W rankingu znalazły się SAP S/4HANA, Oracle Fusion Cloud ERP, Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management, IFS Cloud, Comarch ERP Enterprise, Asseco Softlab ERP, Infor LN, Infor M3, QAD Adaptive ERP, Oracle JD Edwards EnterpriseOne oraz Epicor Kinetic. Kolejność odzwierciedla przydatność produktów do zarządzania wieloma spółkami i lokalizacjami, nie pojedynczy wskaźnik z materiałów producenta.
W amerykańskim cenniku Microsoft subskrypcja Dynamics 365 Finance kosztuje 210 USD za użytkownika miesięcznie przy płatności rocznej. Cena nie obejmuje wdrożenia.2
| Pozycja | Produkt |
|---|---|
| 1 | SAP S/4HANA |
| 2 | Oracle Fusion Cloud ERP |
| 3 | Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management |
| 4 | IFS Cloud |
| 5 | Comarch ERP Enterprise |
| 6 | Asseco Softlab ERP |
| 7 | Infor LN |
| 8 | Infor M3 |
| 9 | QAD Adaptive ERP |
| 10 | Oracle JD Edwards EnterpriseOne |
| 11 | Epicor Kinetic |
Porównujemy model wdrożenia, obsługę wielu firm i konsolidację, działalność w różnych krajach, dopasowanie branżowe, polską lokalizację oraz dostępność partnerów wdrożeniowych. Produkt, jego edycja i usługi partnera to osobne części decyzji.
Od 1 lutego 2026 r. obowiązek wystawiania faktur w KSeF objął firmy, których sprzedaż z VAT przekroczyła w 2024 r. 200 mln zł.3
| Wartość z materiałów | Znaczenie dla porównania |
|---|---|
| Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management: 1 000 na użytkownika miesięcznie | Zapis dotyczy rozliczenia na użytkownika, ale nie przypisuje wartości do Finance, Supply Chain Management ani obu produktów. Nie określa też waluty. |
| Wypowiedź Niclasa Stranda, kierownika magazynu KåKå: 44% | Bez wskazania mierzonego wskaźnika tej wartości nie można uznać za parametr produktu. |
| Comarch ERP Enterprise: „systemu, dostępnego w 100%” | Ten fragment nie określa warunków gwarantowanej dostępności usługi. |
| Epicor Kinetic: „Loaded: 0%” i 270% ROI | Pierwsza wartość opisuje ładowanie strony. Druga nie pozwala przewidzieć zwrotu z konkretnego wdrożenia. |
Dane w tabeli: 4,5,6,7
O wyborze rozstrzygają procesy grupy i zakres oferty. Procenty bez jasnego znaczenia nie zastąpią tej oceny.
SAP S/4HANA


SAP S/4HANA otwiera ranking. Dla grupy kapitałowej ważniejsze od samej pozycji są jednak wymagania dotyczące konsolidacji, krajów działalności i uprawnień. SAP rozróżnia SAP Cloud ERP oraz SAP Cloud ERP Private, więc nazw produktu i wariantów chmurowych nie można używać zamiennie.8
Według SAP wariant publiczny miał 60 standardowych wersji krajowych w wydaniu 2508, a SAP Cloud ERP Private – 64.9
SAP S/4HANA: funkcje potwierdzone u producenta
Opisując SAP Cloud ERP, producent wskazuje funkcje chmurowego ERP oparte na sztucznej inteligencji. Nie oznacza to, że każda edycja SAP S/4HANA ma taki sam zakres funkcji.8
SAP przedstawia również raport za 2025 rok poświęcony przedsiębiorstwom usługowym. Raport nie podaje parametrów obsługi wielu firm ani konsolidacji produktu.8
SAP S/4HANA: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
W przypadku SAP S/4HANA koszt dostępu do konkretnej edycji należy liczyć osobno od wdrożenia, integracji i późniejszego utrzymania. SAP opisuje metodologię przejścia na chmurowe ERP oraz udział konsultantów i zespołów IT w konfiguracji i zarządzaniu SAP Cloud ERP.8
Sama metodologia nie wyznacza ceny licencji ani kosztu całego programu. SAP Activate obejmuje sześć faz: Discover, Prepare, Explore, Realize, Deploy i Run.10
SAP S/4HANA: dla jakiej firmy ma sens?
SAP S/4HANA warto rozważyć, gdy grupa chce ujednolicić procesy spółek i zachować kontrolę nad danymi oraz uprawnieniami. O wyborze edycji decydują potrzeby konsolidacyjne, lokalizacje krajowe i model utrzymania. Usługi wdrożeniowe partnera trzeba ocenić oddzielnie.
Pierwszą pozycję należy więc odnieść do struktury grupy. SAP wskazywał 60 standardowych wersji krajowych dla wariantu publicznego w wydaniu 2508 oraz 64 dla wariantu Private.9
Oracle Fusion Cloud ERP
Oracle Fusion Cloud ERP zajmuje drugie miejsce, a jego przydatność zależy od procesów finansowych grupy, potrzeb konsolidacyjnych i skali działalności międzynarodowej. Oracle określa ERP jako centralny układ nerwowy przedsiębiorstwa. To opis roli systemu, nie parametr techniczny.11
Produkt jest aktualizowany kwartalnie, czyli cztery razy w roku.12
Oracle Fusion Cloud ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Oracle Fusion Cloud ERP jest przedstawiany przez Oracle jako rozwiązanie dla finansów wykorzystujące sztuczną inteligencję, ale samo to określenie nie wskazuje, które funkcje są dostępne.11
Producent deklaruje też zdolność organizacji do reagowania na zmiany, nie podając przy tym miernika skalowalności ani konsolidacji.11 Aktualizacje ukazują się kwartalnie, cztery razy w roku, i obejmują nowe funkcje oraz istotne ulepszenia.12
Oracle Fusion Cloud ERP: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
W kosztorysie Oracle Fusion Cloud ERP trzeba osobno ująć subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie, aby porównywać oferty bez mieszania opłat za produkt z kosztami projektu. Zapowiedź konferencji Oracle AI World w Las Vegas, zaplanowanej na 25–28 października, dotyczy prezentacji innowacji Oracle, a nie cen czy zakresu usług wdrożeniowych.11
Oracle Fusion Cloud ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Oracle Fusion Cloud ERP pasuje do grupy, która zaczyna wybór od procesów finansowych i rozważa produkt chmurowy aktualizowany cztery razy w roku.12 Przed wyborem trzeba ocenić obsługę spółek, krajów, walut i uprawnień w oferowanym zakresie oraz ustalić odpowiedzialność partnera za wdrożenie. Hasła o sztucznej inteligencji nie zastąpią oceny tych procesów.
Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management
3,5/5W skrócie
- W tej ofercie podaje limit 1000 wierszy zamówień miesięcznie.
- W materiale producenta widnieje 1 000 na użytkownika miesięcznie, bez wskazania waluty i produktu.
- W opisie jednego wdrożenia terminale POS i systemy SAP przeniesiono na platformę Dynamics 365 w ciągu nocy.
- W opisie KåKå przytoczono wypowiedź kierownika magazynu Niclasa Stranda z wartością 44%.

Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management mają wspólną pozycję w rankingu, ale Microsoft oferuje je jako odrębne produkty. Duża firma powinna osobno przypisać użytkowników, procesy finansowe, procesy łańcucha dostaw i usługi wdrożeniowe.
Amerykański cennik Microsoft podaje 210 USD za użytkownika Dynamics 365 Supply Chain Management miesięcznie przy płatności rocznej.13
Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management: funkcje potwierdzone u producenta
Microsoft przedstawia Dynamics 365 Finance jako produkt do kontroli finansów, analiz i raportowania. Opisuje dopasowywanie i rozliczanie transakcji między księgami, co ma ograniczać ręczną pracę przy zamknięciu.14
Wymienia też gotowych agentów finansowych, połączenie danych ERP z Microsoft 365 Copilot oraz tworzenie agentów w Copilot Studio.14 Dokumentacja Financial Insights wskazuje trzy funkcje: prognozowanie przepływów pieniężnych, przewidywanie płatności klientów i przygotowywanie propozycji budżetu.15
Microsoft opisuje obsługę zamówień od przechwycenia po realizację, z użyciem bieżących danych o zapasach. W tej ofercie podaje limit 1000 wierszy zamówień miesięcznie.16 Nie jest to limit całego Dynamics 365 Finance ani Supply Chain Management.
Microsoft informuje także o pozycji lidera w trzech raportach Gartner Magic Quadrant dotyczących chmurowego ERP. Wyróżnienie producenta nie stanowi testu obu produktów.14 Intelligent Order Management obejmuje 1000 wierszy zamówień miesięcznie; tego progu również nie należy przypisywać Finance ani Supply Chain Management.13
Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Przy Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management opłaty za dostęp trzeba oddzielić od kosztów wdrożenia, integracji i utrzymania. W materiale producenta widnieje 1 000 na użytkownika miesięcznie, bez wskazania waluty i produktu. Taki zapis nie daje porównywalnej ceny licencji obu rozwiązań.4
Według amerykańskiego cennika Microsoft subskrypcja Dynamics 365 Finance kosztuje 210 USD za użytkownika miesięcznie przy płatności rocznej.2
W opisie jednego wdrożenia terminale POS i systemy SAP przeniesiono na platformę Dynamics 365 w ciągu nocy.14 To czas konkretnego przełączenia, nie termin wdrożenia ERP w kolejnej firmie.
Microsoft mówi również o uruchamianiu platformy z agentami od pierwszego dnia. Ten komunikat nie określa harmonogramu integracji ani kosztu utrzymania.14
Microsoft Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management: dla jakiej firmy ma sens?
Dynamics 365 Finance i Supply Chain Management warto ocenić, gdy grupa traktuje finanse i łańcuch dostaw jako osobne zakresy wspólnego programu. W opisie KåKå przytoczono wypowiedź kierownika magazynu Niclasa Stranda z wartością 44%. Bez nazwy mierzonego wskaźnika nie można na jej podstawie prognozować efektów.5
Decyzja zależy od procesów spółek i odpowiedzialności partnera za ich połączenie, nie od pojedynczej liczby z historii klienta.17
IFS Cloud
W skrócie
- Wyróżnienia z lat 2024–2025 również nie stanowią wyceny usług.
- Wyróżnienia produktu z 2025 roku nie opisują zakresu konsolidacji.

IFS Cloud zajmuje czwarte miejsce w rankingu jako kandydat dla dużych firm, które muszą połączyć finanse z produkcją, utrzymaniem aktywów i obsługą klientów. Producent ujmuje te obszary w jednej platformie o modułowej architekturze.18 O pozycji produktu decyduje dopasowanie do procesów operacyjnych, a nie obietnica wyniku wdrożenia.
IFS Cloud: funkcje potwierdzone u producenta
IFS Cloud ERP łączy operacje, finanse, kadry, aktywa i obsługę klientów oraz udostępnia dane i analizy w czasie rzeczywistym.18 Producent opisuje planowanie produkcji z uwzględnieniem dostępnych zasobów i wykorzystania maszyn.18 Wskazuje też zastosowanie sztucznej inteligencji do przewidywania awarii i planowania prac utrzymaniowych.19
IFS opisuje zastosowania w produkcji, w tym w motoryzacji, gdzie istotne są zapasy, jakość i zgodność procesów z wymaganiami.18 Producent informuje o wyróżnieniach w dwóch ocenach IDC MarketScape z lat 2024–2025 oraz Customers’ Choice w badaniu Gartner Peer Insights z 2025 roku.18,19 Żadne z tych wyróżnień nie określa zakresu konsolidacji finansowej ani lokalizacji dla konkretnej spółki.
IFS Cloud: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Koszt IFS Cloud wymaga osobnego policzenia subskrypcji, wdrożenia, integracji i utrzymania. Producent przedstawia modułową architekturę jako sposób rozwoju systemu bez ponownego wdrożenia i nieplanowanych przestojów.19 To opis architektury, nie gwarancja ceny ani terminu rozbudowy. Wyróżnienia z lat 2024–2025 również nie stanowią wyceny usług.18
IFS Cloud: dla jakiej firmy ma sens?
IFS Cloud może odpowiadać grupie, której zakłady lub aktywa wymagają ścisłego powiązania planowania, utrzymania i finansów. Przy wyborze edycji i partnera trzeba uwzględnić procesy spółek, konsolidację oraz odpowiedzialność za integracje. Jeśli grupa skupia się przede wszystkim na konsolidacji finansowej, funkcje operacyjne nie rozstrzygają wyboru. Wyróżnienia produktu z 2025 roku nie opisują zakresu konsolidacji.19
Comarch ERP Enterprise
4,7/5Comarch ERP Enterprise zajmuje piąte miejsce i jest wart rozważenia w dużej firmie łączącej sprzedaż wielokanałową z magazynem i produkcją. Comarch przytacza opinie użytkowników o obsłudze dużych wolumenów danych, integracji i rozwiązaniach branżowych, ale nie są to zmierzone parametry wydajności.6 Producent wiąże rozbudowę instalacji także z paletą Comarch ERP 5.0.6
Comarch ERP Enterprise: funkcje potwierdzone u producenta
Comarch ERP Enterprise skupia obsługę zamówień i sprzedaży w jednym miejscu.6 Comarch opisuje integracje z systemami lojalnościowymi, usługami kurierskimi i płatnościami oraz rozbudowę o aplikacje klienta.6 Osobno przedstawia zastosowanie sztucznej inteligencji we wspieraniu decyzji operacyjnych.6 Rozwiązania z palety Comarch ERP 5.0 mogą rozszerzać instalację, ale nie wchodzą automatycznie w skład każdej konfiguracji.6
Comarch pokazuje zastosowania u niemieckiego e-sklepu KIK, w IFW oraz w Läderach: odpowiednio centralną obsługę zapasów, krótkie cykle przezbrajania i produkcji oraz międzynarodową sprzedaż wielokanałową.6 W opisie Läderach producent wymienia Comarch ERP Enterprise i osobny Comarch POS. Funkcji punktu sprzedaży nie można więc przypisać samemu ERP.6
Comarch ERP Enterprise: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Budżet Comarch ERP Enterprise powinien osobno uwzględniać dostęp do produktu, wdrożenie, integracje, utrzymanie i rozszerzenia. Comarch opisuje rozbudowę o rozwiązania z palety Comarch ERP 5.0 oraz własne aplikacje klienta.6 Zakres tych prac wpływa na nakład wdrożeniowy, lecz sama nazwa palety nie określa ceny licencji ani stawki za integrację.
Comarch ERP Enterprise: dla jakiej firmy ma sens?
Comarch ERP Enterprise warto rozważyć, gdy firma chce objąć jednym projektem zamówienia, magazyn i sprzedaż wielokanałową. Integracje i rozwiązania branżowe trzeba zaplanować osobno. W grupie kapitałowej należy też ocenić konsolidację wyników, kraje działalności i podział uprawnień. Historia Läderach obejmuje osobny Comarch POS, więc nie wyznacza zakresu ani kosztu wdrożenia samego ERP.6
Asseco Softlab ERP


Asseco Softlab ERP zajmuje 6. miejsce. To kandydat dla firm, które chcą połączyć handel, magazyn i finanse. Oceniając ofertę, trzeba oddzielić funkcje ERP od powiązanych rozwiązań, takich jak Softlab WMS GO i Business Cloud.20
Asseco Softlab ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Softlab ERP obsługuje e-faktury w KSeF, czyli Krajowym Systemie e-Faktur: od przyjęcia dokumentu po księgowanie.20 Producent opisuje konfigurację dla e-commerce oraz automatyzację pracy biura obsługi klienta, magazynu i finansów.20
CRM porządkuje działania handlowe, a aplikacja magazynowa działa na terminalach radiowych i komputerach.20 Od 1 lutego 2026 r. obowiązek KSeF dotyczy wskazanych wcześniej firm, których sprzedaż z VAT przekroczyła 200 mln zł w 2024 r.3
Softlab WMS GO to odrębna, prekonfigurowalna wersja systemu magazynowego. Producent kieruje ją do magazynów wysokiego składowania.20 Jej zakres nie jest tożsamy z podstawową konfiguracją Softlab ERP.
Asseco Softlab ERP: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
W przypadku Asseco Softlab ERP dostęp do systemu należy wycenić oddzielnie od wdrożenia, integracji i utrzymania. Producent przedstawia podstawowe wdrożenie jako sposób kontrolowanej wymiany systemu, a Business Cloud jako dodatkowe rozszerzenie.20
Projekt obejmujący WMS GO, CRM i integracje e-commerce ma szerszy zakres niż podstawowe wdrożenie. Znaczenie ma też obowiązek KSeF od 1 lutego 2026 r. dla określonej grupy firm.3
Asseco Softlab ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Asseco Softlab ERP warto rozważyć, gdy najważniejsze są sprzedaż, magazyn, finanse i e-faktury. Grupa kapitałowa musi ponadto przypisać procesy spółkom oraz ustalić zasady konsolidacji i dostępu do danych.
6. pozycja w rankingu nie rozstrzyga, czy produkt pasuje do międzynarodowej struktury grupy.
Infor LN

Infor LN zajmuje siódme miejsce w rankingu i koncentruje się na złożonej produkcji dyskretnej, czyli wytwarzaniu odrębnych wyrobów i komponentów. Infor opisuje obecny LN jako chmurowy system multi-tenant działający na AWS, także dla firm z wieloma lokalizacjami. Klienci współdzielą infrastrukturę, ale ich środowiska pozostają odseparowane.21
Producent deklaruje kontakt przedstawiciela biznesowego w ciągu 24 godzin roboczych od zgłoszenia.21
Infor LN: funkcje potwierdzone u producenta
Infor LN wspiera złożoną produkcję, w tym engineer-to-order (ETO), czyli wytwarzanie według projektu klienta.21 Na Infor Industry Cloud Platform producent udostępnia narzędzia sztucznej inteligencji, analitykę, RPA do automatyzacji powtarzalnych czynności oraz analizę przebiegu procesów.21
Wśród zastosowań wymienia motoryzację, lotnictwo, obronność, kosmonautykę i wykonawstwo specjalistyczne.21 Podaje też, że z LN korzysta ponad 1500 klientów z sektora produkcji dyskretnej.21
Infor LN: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Koszt subskrypcji chmurowego Infor LN należy rozpatrywać oddzielnie od kosztów wdrożenia, integracji i utrzymania procesów zakładów. Deklarowany kontakt przedstawiciela w ciągu 24 godzin roboczych oznacza odpowiedź na zgłoszenie, a nie czas wdrożenia czy parametry wsparcia technicznego.21
Infor Velocity Week w Orlando, zapowiedziany na 6–8 października 2026 r., dotyczy prezentacji technologii, nie warunków licencji LN.21,22
Infor LN: dla jakiej firmy ma sens?
Infor LN odpowiada potrzebom grup produkcyjnych obsługujących złożone zlecenia, projekty ETO lub procesy wymagające szczegółowej kontroli. Dla spółek działających w Polsce trzeba też ocenić konsolidację finansową, lokalizację krajową i uprawnienia między podmiotami.
Ponad 1500 klientów LN z produkcji dyskretnej nie dowodzi, że cały program ERP będzie pasował do konkretnej grupy.21
Infor M3

Infor M3 zajmuje ósme miejsce. To kandydat dla dużych firm, których praca zależy od branży, rodzaju surowców i organizacji łańcucha dostaw. Infor przedstawia M3 jako produkt chmurowy oparty na AWS i Infor Industry Cloud Platform.23
Według producenta M3 jest dostępny w 74 krajach.23
Infor M3: funkcje potwierdzone u producenta
Infor M3 udostępnia analizę danych, narzędzia sztucznej inteligencji, analizę przebiegu procesów i automatyzację powtarzalnej pracy.23 Producent opisuje rozszerzenia no-code, konfigurowane bez pisania kodu, oraz API do wymiany danych między aplikacjami.23
Infor podaje dostępność M3 w 74 krajach.23
Infor wskazuje zastosowania M3 w branży spożywczej, odzieżowej, chemicznej, produkcyjnej i dystrybucyjnej.23
Opisuje dla nich pracę ze zmiennymi surowcami i łańcuchami dostaw, złożonymi recepturami oraz dużą liczbą indeksów towarowych.23
Infor M3: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
W budżecie Infor M3 należy rozdzielić subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Narzędzia no-code, API i możliwości integracji wpływają na projekt, bo konfiguracja procesów i łączenie aplikacji wymagają pracy poza samym zakupem dostępu.23
Chmurowa edycja nie oznacza, że prace te są ujęte w subskrypcji. Dostępność w 74 krajach również nie określa kosztu lokalnego wdrożenia.23
Infor M3: dla jakiej firmy ma sens?
Infor M3 warto ocenić, gdy grupa potrzebuje ERP dopasowanego do produkcji, dystrybucji lub zarządzania recepturami. Przy działalności w kilku krajach dopasowanie branżowe trzeba porównać z konsolidacją, lokalizacjami i zasadami uprawnień.
Obecność M3 w 74 krajach opisuje zasięg produktu. Nie przesądza o wyborze dla całej grupy.23
QAD Adaptive ERP

QAD Adaptive ERP zajmuje dziewiąte miejsce i jest kierowany do dużych firm produkcyjnych, które chcą dostosowywać działalność do zmian.24
Grupa powinna ocenić procesy zakładów i obsługę spółek. Deklaracji „0 zakłóceń” z opisu Tenneco nie można odnosić do każdego wdrożenia.24
QAD Adaptive ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Producent przedstawia QAD Adaptive ERP na przykładzie wymiany SAP ECC u motoryzacyjnego Tenneco. Opis zawiera deklarację „0 zakłóceń” oraz cele dotyczące odpadów produkcyjnych, wydajności pracy i zapasów. Nie podaje zmierzonych wyników tych celów ani szczegółowego zakresu funkcji produktu.24
QAD Adaptive ERP: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Koszt QAD Adaptive ERP wymaga osobnej wyceny licencji lub subskrypcji oraz wymiany systemu, integracji i utrzymania. Deklaracja „0 zakłóceń” z historii Tenneco nie określa ceny, harmonogramu ani usług partnera.24
Kosztorys grupy powinien osobno uwzględniać przeniesienie procesów produkcyjnych i połączenia z innymi systemami.
QAD Adaptive ERP: dla jakiej firmy ma sens?
QAD Adaptive ERP warto rozważyć przy wymianie obecnego ERP w zakładach grupy produkcyjnej. Wybór dla całej organizacji wymaga jednak oceny konsolidacji finansowej, obsługi krajów i uprawnień między spółkami.
Deklaracja „0 zakłóceń” z opisu projektu motoryzacyjnego nie potwierdza dopasowania produktu do tych procesów.24
Oracle JD Edwards EnterpriseOne
Oracle JD Edwards EnterpriseOne zajmuje dziesiąte miejsce. Według Oracle jest to zestaw zintegrowanych aplikacji wspierających obsługę wymogów finansowych i regulacyjnych przy działalności w wielu krajach.25 Nie jest tym samym produktem co Oracle Fusion Cloud ERP. W materiałach wskazano wersję 9.2.25
Oracle JD Edwards EnterpriseOne: funkcje potwierdzone u producenta
JD Edwards EnterpriseOne 9.2 automatyzuje przekształcanie danych biznesowych w informacje oparte na modelach i wskaźnikach.25 Oracle wskazuje też personalizację pracy użytkowników i aplikacje mobilne.25 Order Management obsługuje i śledzi zamówienia, a Supply Chain Execution wspiera realizację procesów łańcucha dostaw.25
Oracle JD Edwards EnterpriseOne: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
Przy Oracle JD Edwards EnterpriseOne ceny licencji nie należy ujmować w jednej pozycji z kosztami wdrożenia, integracji i utrzymania. Oracle przedstawia migrację z JD Edwards do Oracle Cloud ERP jako osobną ścieżkę.25 Koszt migracji nie jest kosztem utrzymania obecnego środowiska EnterpriseOne 9.2.25
Oracle JD Edwards EnterpriseOne: dla jakiej firmy ma sens?
Oracle JD Edwards EnterpriseOne może być właściwym kandydatem dla grupy, która już go używa i rozważa rozwój zamiast migracji. Warto porównać procesy finansowe spółek, waluty, kraje i sposób nadawania uprawnień. Przy budowie nowego środowiska ERP trzeba odróżnić rozwój EnterpriseOne 9.2 od przejścia na odrębny produkt chmurowy.25
Epicor Kinetic
W skrócie
- Warunkowy termin programu Epicor Ascend wynosi nawet 90 dni.
- Materiały producenta podają 270% ROI w związku z kalkulatorem opartym na badaniu zamówionym u Forrester Consulting.
- W modelu badania 4 organizacje produkcyjne połączono w jedną przykładową organizację.Napis „Loaded: 0%” pokazuje stan ładowania strony, a nie cenę czy parametr ERP.

Epicor Kinetic zamyka ranking na jedenastej pozycji. To ERP dla firm produkcyjnych, które producent opisuje jako globalne rozwiązanie chmurowe z bieżącymi danymi i narzędziami współpracy. Dostępne jest też wdrożenie lokalne lub hybrydowe.7
Model infrastruktury i partnera konfigurującego procesy grupy wybiera się osobno. Warunkowy termin programu Epicor Ascend wynosi nawet 90 dni.7
Epicor Kinetic: funkcje potwierdzone u producenta
Epicor Kinetic obsługuje transakcje między systemami i podmiotami, między innymi zamówienia, przesunięcia oraz wysyłki między spółkami.7 Producent opisuje centralne zakupy dla zakładów i wgląd w finanse projektów produkcyjnych dzięki osobno nazwanemu Epicor Advanced Project Accounting.7
Wyróżnienie Epicor w zestawieniu Nucleus Research z 2026 roku nie określa zakresu tych funkcji w konkretnej ofercie Kinetic.7
Epicor Kinetic: licencja, wdrożenie i koszt posiadania
W kosztorysie Epicor Kinetic licencja lub subskrypcja, wdrożenie, integracje i utrzymanie muszą pozostać oddzielnymi pozycjami. Epicor podaje, że kwalifikujące się firmy mogą w programie migracyjnym Epicor Ascend uruchomić system nawet w 90 dni. Nie jest to termin każdego wdrożenia Kinetic.7,26
Materiały producenta podają 270% ROI w związku z kalkulatorem opartym na badaniu zamówionym u Forrester Consulting. W modelu badania 4 organizacje produkcyjne połączono w jedną przykładową organizację.7
Napis „Loaded: 0%” pokazuje stan ładowania strony, a nie cenę czy parametr ERP.7 Żadna z tych liczb nie wyznacza kosztu posiadania systemu w konkretnej grupie.
Epicor Kinetic: dla jakiej firmy ma sens?
Epicor Kinetic warto rozważyć, gdy grupa produkcyjna chce połączyć zakupy zakładów z transakcjami między spółkami. Ten zakres należy zestawić z konsolidacją finansową, lokalizacjami krajowymi i uprawnieniami.
Warunkowe 90 dni migracji i modelowe 270% ROI nie zastąpią planu projektu ani kosztorysu firmy.7
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking ERP dla dużych firm obejmuje 11 produktów. Pomaga porównać ich dopasowanie do grup kapitałowych, ale nie wskazuje zwycięzcy dla każdej organizacji. Podstawą są publiczne strony i cenniki producentów, nie testy własne.
- Produkt i edycja – funkcje oraz model chmurowy lub lokalny trzeba przypisać do konkretnej oferty, nie do całego portfolio producenta.
- Grupa kapitałowa – porównanie powinno objąć spółki, konsolidację finansową, kraje, waluty i uprawnienia.
- Partner wdrożeniowy – wykonuje uzgodnione prace konfiguracyjne i integracyjne. Jego usługi nie są funkcjami produktu.
- Koszt posiadania – licencja lub subskrypcja, wdrożenie, integracje i utrzymanie wymagają osobnych pozycji.
Kolejność 11 produktów nie jest punktacją. Dopasowanie do branży nie zastępuje oceny konsolidacji, a historia klienta nie gwarantuje powtórzenia jego wyniku. Liczy się zgodność konkretnej edycji i usług partnera z procesami spółek.
Jak wybrać ERP dla grupy kapitałowej lub firmy z wieloma lokalizacjami?
ERP dla grupy kapitałowej trzeba dobierać do raportowania centrali i codziennej pracy spółek. Wspólne dane powinny współistnieć z odmiennymi sposobami działania oddziałów.27
System wielofirmowy może obsługiwać holding centralnie, pozostawiając spółkom własne konfiguracje procesów.28 Infor LN opisuje obsługę takich jednostek w 1 instancji.21
| Wymaganie | Scenariusz do oceny | Liczba określająca zakres przykładu |
|---|---|---|
| Konsolidacja | Porównaj wspólną instancję z potrzebą oddzielania jednostek finansowych spółek. Infor LN opisuje firmy, lokalizacje, waluty i lokalne regulacje w jednej instancji. | 1 instancja |
| Wiele krajów i walut | Zestaw kraje działania grupy z zakresem globalnej zgodności Dynamics 365 Finance. | 57 krajów i regionów |
| Wspólne usługi | Wybierz procesy, które centrala chce prowadzić wspólnie. SAP Cloud ERP obejmuje finanse, zakupy, łańcuch dostaw, produkcję, sprzedaż, usługi i zarządzanie zasobami. | 7 obszarów |
| Integracje | Jeśli projekt użyje agentów Dynamics 365 przez Microsoft Copilot Studio, uwzględnij osobno usługi Azure. Korzystanie z agentów wymaga subskrypcji Azure. | 173,30 € środków oferowanych przy założeniu bezpłatnego konta Azure, dostępnych między innymi na tworzenie agentów. |
Dane w tabeli: 4,8,14,21
- Rozdziel raportowanie od transakcji. Jeśli spółki nie pracują na wspólnej bazie, ustal, czy centrala potrzebuje przede wszystkim raportów skonsolidowanych.28 Przy działalności międzynarodowej uwzględnij lokalne przepisy, waluty, strefy czasowe i dokumenty między podmiotami.28 Dynamics 365 Finance wskazuje globalną zgodność w 57 krajach i regionach.14
- Przypisz procesy do spółek i zakładów. SAP Cloud ERP jest produktem chmurowym ze wstępnie skonfigurowanymi procesami opartymi na praktykach branżowych.8 IFS Cloud łączy ERP z zarządzaniem zasobami, łańcuchem dostaw i serwisem terenowym. JD Edwards EnterpriseOne Manufacturing and Engineering obejmuje produkcję procesową, dyskretną oraz powtarzalną w środowiskach mieszanych.19,25 SAP opisuje 7 obszarów wspólnych procesów Cloud ERP.8
- Porównaj warianty produkcyjne. Comarch ERP Enterprise producent kieruje także do firm wielooddziałowych i międzynarodowych grup; opisuje produkcję procesową, dyskretną, seryjną i jednostkową oraz handel hurtowy i detaliczny.6 Infor LN działa na AWS jako wielodostępny system chmurowy dla producentów o złożonych procesach w wielu lokalizacjach. Obejmuje narzędzia AI, automatyzacji i analityki oraz katalogi procesów produkcyjnych i serwisowych.21 Infor M3 obsługuje firmy, lokalizacje, waluty i lokalne przepisy w jednej instancji, z gotowymi procesami branżowymi i rozbudową bez zmiany rdzenia.23
- Oddziel zakres produktu od harmonogramu projektu. SAP deklaruje dla Cloud ERP 40–60% szybszego osiągania korzyści. Opis Wefabricate mówi o wymianie wcześniejszego ERP w 10 tygodni, lecz żadna z tych wartości nie wyznacza czasu wdrożenia w innej grupie.8 Osobny materiał o migracji Oracle EBS na OCI podaje 3–6 miesięcy oraz aktualizacje zabezpieczeń Premier Support dla EBS 12.2 raz na 1 kwartał. Dane dotyczą EBS, nie produktów z rankingu.29,30
- Ustal zakres dodatkowych usług i użytkowników. Na koszt wdrożenia wpływają funkcje, liczba użytkowników i stopień dostosowania ERP do procesów.1 Alibeez wskazuje firmy zatrudniające 50+ pracowników jako odbiorców. Nie jest to próg wielkości grupy dla produktów z rankingu.31 Agent uzgadniania kont w Dynamics 365 Finance dopasowuje transakcje między księgami, ale pozostaje w wersji zapoznawczej. Nie można zakładać jego dostępności produkcyjnej w każdym wdrożeniu.14
Po porównaniu powinna powstać lista procesów spółek, danych wspólnych dla centrali oraz integracji i usług wycenianych poza dostępem do ERP. Dla Dynamics 365 Finance podany zakres przykładu wynosi 57 krajów i regionów.14
Chmura publiczna, prywatna czy on-premise w dużym wdrożeniu ERP?
Chmura publiczna, chmura prywatna i instalacja lokalna (on-premise) różnią się podziałem odpowiedzialności za infrastrukturę, aktualizacje, rozszerzenia i bezpieczeństwo. Sama nazwa produktu tego podziału nie określa. Oracle JD Edwards EnterpriseOne można wdrożyć lokalnie, w chmurze prywatnej lub publicznej oraz hybrydowo.25
Epicor Kinetic, stosowany głównie w średnich i większych firmach produkcyjnych, działa w chmurze lub lokalnie.32 Oracle Fusion Cloud ERP otrzymuje aktualizacje cztery razy w roku.12
| Model | Aktualizacje | Rozszerzenia | Bezpieczeństwo i infrastruktura |
|---|---|---|---|
| Chmura publiczna | SAP zarządza aktualizacjami SAP Cloud ERP. Oracle Fusion Cloud ERP aktualizuje się automatycznie co kwartał, cztery razy w roku. | SAP Cloud ERP udostępnia API do integracji i rozbudowy. | Umowa o usługę określa obowiązki dostawcy i klienta. |
| Chmura prywatna | Terminy zależą od produktu i umowy. SAP podawał 64 standardowe wersje krajowe SAP Cloud ERP Private. | Możliwości zmian trzeba oceniać dla wybranej edycji. | Umowa określa, kto odpowiada za środowisko i jego ochronę. |
| On-premise | Plan zależy od wsparcia producenta. Dla odrębnego Oracle EBS 12.2 Premier Support ma trwać co najmniej do 2037 roku. | Firma musi utrzymywać integracje i modyfikacje w swoim środowisku. | Firma zapewnia infrastrukturę i wyznacza osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. |
Dane w tabeli: 8,9,11,12,29
Model infrastruktury nie określa funkcji ERP. IFS Cloud ERP łączy operacje, finanse, pracowników, zasoby i klientów w platformie dla przemysłu. Infor LN obsługuje między innymi produkcję przemysłową, lotnictwo, obronność, motoryzację i działalność inżynieryjno-budowlaną.18,21
Infor podaje ponad 1500 klientów LN w produkcji dyskretnej; ta liczba nie mówi nic o koszcie ani modelu nowego wdrożenia.21 Comarch ERP Enterprise działa na różnych platformach bazodanowych i systemach operacyjnych, pozwala dostosować interfejs i udostępnia go w 100% przez przeglądarkę. Comarch opisuje też 3 obszary wsparcia przez ChatERP.6 Przeglądarka nie oznacza automatycznie chmury publicznej.
Zakres procesów należy porównać z modelem utrzymania. Dynamics 365 Finance obejmuje prognozowanie przepływów pieniężnych, zamknięcie ksiąg, fakturowanie, podatki i analizy finansowe. Supply Chain Management dotyczy planowania dostaw, zakupów, produkcji, zamówień, magazynu i zasobów.5,14
Microsoft wskazuje 67 języków w globalnej zgodności Finance. U klienta Orkla Food Ingredients opisano 44% poprawy szybkości kompletowania na linii; to wynik tamtego przypadku, nie gwarancja dla kolejnej firmy.14 Moduły należy dobierać do potrzeb dystrybucji, zaopatrzenia, produkcji, finansów, kadr i obiegu dokumentów oraz do strategii przedsiębiorstwa.17,33
Aktualizacje i wsparcie kształtują koszt utrzymania niezależnie od licencji lub subskrypcji. Dla Oracle EBS 12.2 Premier Support obejmuje zmiany funkcji, przepisów i podatków, poprawki bezpieczeństwa oraz certyfikacje. Oracle gwarantuje, że zakończy się nie wcześniej niż w 2037 roku.29
Na opisanych poziomach Extended Support i Sustaining Support nie powstają nowe poprawki bezpieczeństwa ani certyfikacje. Migrację EBS na OCI Oracle przedstawia jako zmianę infrastruktury bez ponownego wdrożenia aplikacji i przy minimalnych zmianach.29 Są to informacje o Oracle EBS, nie o wsparciu produktów z rankingu.
Koszt wdrożenia i cena licencji to różne rzeczy. Przytoczony materiał29 wskazuje przedziały 3–8 mln USD dla Oracle Fusion Cloud ERP oraz 4–12+ mln USD dla SAP S/4HANA. Nie są to datowane cenniki producentów ani wyceny konkretnej grupy.29
SAP deklaruje 50% obniżenia kosztów wdrożenia SAP Cloud ERP, ale nie można przenosić tej wartości na inną edycję czy organizację.8 W kalkulacji trzeba osobno uwzględnić wdrożenie, integracje i utrzymanie, w tym płatne aktualizacje. Duży producent może potrzebować jednocześnie kontroli księgowej, produkcji i magazynu.34
Werdykt: model infrastruktury powinien wynikać z architektury grupy. W Two-Tier ERP system centrali prowadzi między innymi finanse i raportowanie, a systemy spółek obsługują ich pracę operacyjną. Oddziały nie muszą przy tym korzystać z tego samego modelu infrastruktury.27
W rozliczeniach między firmami znaczenie mają lokalne podatki. Przykładowa stawka wskazana dla Polski wynosi 23%.28,35
Jak zorganizować program wdrożenia ERP w dużej firmie?
Program wdrożenia ERP w dużej firmie powinien wynikać z procesów spółek, podziału odpowiedzialności za integracje i kolejności uruchomień. Dzięki temu centrala może odbierać wyniki bez zatrzymywania pracy oddziałów. ERP może obejmować dostawców, łańcuch dostaw, finanse, klientów i projekty, więc każdy proces potrzebuje właściciela.1
Prace można ułożyć w 6 poniższych etapach.
- 1. Fit-gap – porównaj wymagane procesy z funkcjami wybranej edycji. Infor M3 producent kieruje do wytwórców i dystrybutorów, między innymi z branży spożywczej, chemicznej, modowej i przemysłowej. IFS Cloud łączy ERP z zarządzaniem majątkiem i serwisem dla producentów o złożonych procesach.23,32 JD Edwards EnterpriseOne obejmuje finanse, kadry, projekty, produkcję, logistykę, zakupy i majątek wśród ponad 80 modułów. Do projektu trzeba wybrać te, których grupa potrzebuje.25,36
- 2. Projekt rozwiązania – przypisz role systemom centrali i spółek. enova365 może służyć centrali, spółkom lub całej grupie jako jedno rozwiązanie. SAP S/4HANA Cloud jest wskazywany dla dużych firm działających międzynarodowo.27,37 Comarch ERP XL, opisywany jako produkt dla największych przedsiębiorstw, przede wszystkim korporacji i przemysłu, nie jest Comarch ERP Enterprise.38 Uwzględnij klonowanie konfiguracji jednostek przy uruchamianiu spółek zależnych w Dynamics 365 Finance. Zaplanuj też osobne reguły podatkowe; przykładowa stawka dla Niemiec wynosi 19%.14,28
- 3. Migracje próbne – uporządkuj dane i modyfikacje przed przeniesieniem. Przy przejściu z Oracle EBS na Oracle Fusion Cloud ERP zdecyduj, które modyfikacje wycofać, a które odtworzyć.29 Wśród ryzyk pozostania przy EBS wymieniono bezpieczeństwo, zgodność, zaległe integracje, niedobór specjalistów i obciążenie modyfikacjami. Premier Support dla EBS 12.1 zakończył się w 2014 roku.29 System tworzony na zamówienie można dostosowywać do zmian procesów, ale jego wdrożenie trwa dłużej i kosztuje więcej niż wdrożenie gotowego produktu.39
- 4. Testy integracyjne i akceptacyjne – przeprowadź procesy przez granice systemów i spółek. IFS Cloud ERP planuje produkcję z uwzględnieniem zasobów i integruje się z MES, czyli systemem realizacji produkcji. Dynamics 365 Supply Chain Management może pobierać dane z zewnętrznych MES.5,18 W projekcie międzynarodowym rozróżnij dostępność Infor M3 w 74 krajach od rozwiązań regionalnych Microsoft AppSource dla Dynamics 365 Finance w ponad 200 regionach. Liczby opisują różne zakresy.14,23
- 5. Fale uruchomień – ustal zakres każdej migracji i osobno jej harmonogram. Materiał o migracjach wskazuje 18–30 miesięcy dla Oracle Fusion Cloud ERP, 24–42 miesiące dla SAP S/4HANA i 6–12 miesięcy dla Oracle NetSuite. To przedziały dla różnych produktów, nie terminy gwarantowane grupie.29 SAP opisuje projekt Cloud ERP o początkowo ustalonym zakresie realizowany w 30 dni lub mniej. Nie oznacza to uruchomienia wszystkich spółek w tym czasie.8 W budżecie każdej fali oddziel dostęp od wdrożenia. Microsoft zaznacza, że ceny Dynamics 365 Finance są informacyjne, nie obejmują VAT i mogą się różnić przy zakupie.4,40
- 6. Hypercare – zorganizuj wzmożone wsparcie po uruchomieniu. Wyznacz odpowiedzialnych za zgłoszenia, integracje, ochronę danych i odtwarzanie pracy. SAP podaje, że w Cloud ERP obsługuje kopie zapasowe, odzyskiwanie po awarii i konserwację.8 Jeśli projekt obejmuje Copilot, jego rozliczenie trzeba oddzielić od utrzymania ERP. Zakup z góry jednostek zobowiązania dla środków Copilot może przynieść oszczędność do 20%.4,41
Po 6 etapach grupa powinna mieć zaakceptowany zakres dla każdej spółki oraz plan migracji i testów. Budżet musi osobno ujmować dostęp do produktu, wdrożenie, integracje i utrzymanie.
Źródła
- ↑System ERP dla firm | Zarządzanie przedsiębiorstwem https://www.nmierp.pl/system-erp/
- ↑Microsoft — Dynamics 365 Finance pricing https://www.microsoft.com/en-us/dynamics-365/products/finance/pricing
- ↑Ministerstwo Finansów — Zakres obowiązkowego KSeF https://ksef.podatki.gov.pl/informacje-ogolne-ksef-20/zakres-obowiazkowego-ksef/
- ↑Ceny oprogramowania do zarządzania finansami | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/finance/pricing
- ↑Supply Chain Management | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/supply-chain-management
- ↑Comarch ERP Enterprise – platforma do zaawansowanych procesów dla firm międzynarodowych https://www.comarch.pl/erp/enterprise/
- ↑Epicor Kinetic https://www.epicor.com/en-us/products/enterprise-resource-planning-erp/kinetic/
- ↑SAP Cloud ERP https://www.sap.com/poland/products/erp/s4hana.html
- ↑SAP Community — porównanie wersji krajowych https://community.sap.com/t5/enterprise-resource-planning-q-a/how-many-industries-countries-regions-and-languages-does-sap-s-4hana-cloud/qaq-p/14280693
- ↑SAP — SAP Activate Methodology https://www.sap.com/products/erp/activate-methodology.html
- ↑Enterprise Resource Planning (ERP) | Oracle Polska https://www.oracle.com/pl/erp/
- ↑Oracle — Planning an Environment Family https://docs.oracle.com/en-us/iaas/Content/fusion-applications/plan-environment-family.htm
- ↑Microsoft — Dynamics 365 Supply Chain Management pricing https://www.microsoft.com/en-us/dynamics-365/products/supply-chain-management/pricing
- ↑Oprogramowanie Dynamics 365 Finance | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/finance
- ↑Microsoft Learn — Finance insights home page https://learn.microsoft.com/en-us/dynamics365/finance/finance-insights/finance-insights-home-page
- ↑Supply Chain Management — ceny | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/supply-chain-management/pricing
- ↑Microsoft, historia klienta Orkla Food Ingredients https://www.microsoft.com/en/customers/story/22107-orkla-dynamics-365-finance
- ↑Enterprise Resource Planning Software Solutions https://www.ifs.com/en/products/erp
- ↑Enterprise Cloud Solutions for Industries | IFS Cloud https://www.ifs.com/en/ifs-cloud
- ↑Asseco Softlab: System ERP dla dużych firm i korporacji https://assecobs.pl/softlab/
- ↑Infor LN | Cloud ERP for Enterprise Manufacturers https://www.infor.com/solutions/erp/ln
- ↑Infor, informacja i formularz kontaktowy na stronie dotyczącej wdrożenia Infor LN https://www.infor.com/en-au/news/linea-light-group-chooses-infor
- ↑Infor M3 | Cloud ERP for Global Manufacturers & Distributors https://www.infor.com/solutions/erp/m3
- ↑QAD Adaptive | Enterprise Resource Planning Software Solutions https://www.qad.com/solutions/adaptive-erp
- ↑JD Edwards EnterpriseOne | Oracle Polska https://www.oracle.com/pl/applications/jd-edwards-enterpriseone/
- ↑Epicor, informacje o migracji do chmury w programie Ascend https://www.epicor.com/en-us/customers/cloud-migrations/
- ↑System ERP dla grup kapitałowych i dużych firm – Centrum Wdrożeń Informatycznych Sp. z o.o. https://cwinf.pl/system-erp-dla-grup-kapitalowych-i-duzych-firm/
- ↑Wielofirmowość – jeden system wiele przedsiębiorstw https://www.comarch.pl/erp/wielofirmowosc/
- ↑Oracle EBS End of Life: The 2037 Timeline | ERP Research https://www.erpresearch.com/en-gb/blog/oracle-ebs-end-of-life-what-next
- ↑SAP, historia klienta Wefabricate https://www.sap.com/asset/dynamic/2024/03/e62afa6f-b07e-0010-bca6-c68f7e60039b.html
- ↑Top 5 ERP for IT services firms in 2026 | AlibeeZ https://www.alibeez.com/en/best-erp-services
- ↑Jakie są najlepsze systemy ERP dla produkcji w Polsce? https://l-systems.pl/artykuly/systemy-erp-dla-produkcji-w-polsce/
- ↑Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie ERP dla firmy? – Blog Sente https://sente.pl/blog/jak-wybrac-odpowiednie-oprogramowanie-erp-dla-firmy/
- ↑Wdrażanie systemu ERP – przeczytaj, kiedy nie jest zalecane https://www.top10erp.pl/artykuly/wdrazanie-systemu-erp-przeczytaj-kiedy-nie-jest-zalecane
- ↑SAP Learning, Two-Tier ERP Deployment https://learning.sap.com/courses/identifying-business-processes-in-sap-s4hana-service/exploring-deployment-options_a8c84426-68da-4a29-99d5-d1587d61e7af
- ↑Oracle, strona JD Edwards EnterpriseOne https://www.oracle.com/applications/jd-edwards-enterpriseone/
- ↑Ranking systemów ERP – najlepsze rozwiązania dla firm w 2026 roku – SUPREMIS https://www.supremis.pl/ranking-systemow-erp-najlepsze-rozwiazania-dla-firm/
- ↑Najpopularniejsze systemy ERP w Polsce – ranking 2026 – Blog Sente https://sente.pl/blog/najpopularniejsze-systemy-erp-w-polsce-ranking-2026/
- ↑Gotowy czy dedykowany system ERP – wady, zalety, porównanie – Blog Sente https://sente.pl/blog/gotowy-czy-dedykowany-system-erp/
- ↑ERP Research, Oracle E-Business Suite: End of Life & Migration 2026 https://www.erpresearch.com/en-us/oracle-ebusiness-suite
- ↑SAP, strona SAP Cloud ERP https://www.sap.com/products/erp/s4hana.html
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.