Spis treści 18 sekcji
ERP łączy dane i procesy firmy w modułach, które współpracują ze sobą. W tym rankingu porównujemy 12 produktów ERP: ich zastosowania, zakres modułów i koszty. Według raportu Panorama Consulting z 2021 r. 60% badanych, zakończonych projektów ERP przekroczyło budżet1.
Comarch ERP XL obejmuje m.in. produkcję, handel, magazyn, finanse, kadry, obieg dokumentów i analizy. Producent wskazuje też integrację z KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur.2 Symfonia ERP opiera moduły na centralnej bazie danych, dzięki czemu dział nie musi ponownie wpisywać informacji wprowadzonych gdzie indziej.3 Od 1 kwietnia 2026 r. obowiązek wystawiania faktur w KSeF obejmuje pozostałych przedsiębiorców, z czasowym wyjątkiem dla najmniejszych firm4.
Porównanie systemów ERP – tabela i kryteria rankingu
Comarch ERP XL i Microsoft Dynamics 365 Business Central odpowiadają na różne potrzeby. Podobnie jak pozostałe produkty trzeba je zestawiać z procesami firmy, jej skalą i planowanym modelem wdrożenia, zamiast opierać wybór na pojedynczym wyniku przytoczonym przez producenta. Tabela zachowuje kolejność rankingu; rozdziela też dane o produktach, klientach i warunkach oferty. Microsoft podaje cenę subskrypcji Business Central Essentials: 69,30 € za użytkownika miesięcznie przy płatności rocznej, bez VAT5.
| Pozycja | Produkt ERP | Liczba podana w materiałach | Znaczenie liczby |
|---|---|---|---|
| 1 | Comarch ERP XL | 150 lat; ponad 20 lat | 150 lat działalności AFRISO, której kluczowe procesy wspiera produkt; ponad 20 lat działalności opisanej firmy zaopatrującej hurtownie i sklepy ogrodnicze |
| 2 | Microsoft Dynamics 365 Business Central | ponad 200%; 3 lata | Zwrot z inwestycji przedstawiony w badaniu dotyczącym Business Central |
| 3 | SAP Business One | ponad 5000 ton rocznie | Skala produkcji winogron w opisanym zastosowaniu |
| 5 | enova365 | 228 000 zł | Kwota przywołana w opisie automatyzacji ewidencji czasu pracy i komunikacji wewnętrznej |
| 6 | Asseco Softlab ERP | – | – |
| 7 | Asseco Merit ERP | – | – |
| 8 | Comarch ERP Optima | 90%; 2 użytkowników; 92,00 | Zmniejszenie czasochłonności procesów księgowych w GOPR; pozycja „Analizy BI” w zestawieniu stanowiskowym |
| 9 | Streamsoft Prestiż | – | – |
| 10 | IFS Cloud | – | – |
| 11 | SAP S/4HANA | – | – |
| 12 | Odoo | 44,90 €; 56,90 €; 12 miesięcy | Wartości w zestawieniu „Wszystkie aplikacje”; okres zniżki dla wstępnie zamówionych użytkowników, bez kosztu hostingu Odoo.sh |
Dane w tabeli: 2,6,7,8,9,10,11,12
150 lat opisuje działalność AFRISO, a ponad 5000 ton rocznie – produkcję winogron w zastosowaniu SAP Business One. Żadna z tych liczb nie mówi o wydajności ERP.2,8 Symfonia R2Płatnik automatycznie nalicza wynagrodzenia na podstawie umów, czasu pracy, dodatków i potrąceń. Nie oznacza to jednak, że funkcja należy do każdej konfiguracji Symfonii ERP.13
90% przy Comarch ERP Optima dotyczy procesów księgowych GOPR. Z kolei ponad 200% w ciągu 3 lat pochodzi z badania Business Central; wyników nie można przenosić na każdą firmę.6,10 Także wartości przy Odoo nie przedstawiają całkowitego kosztu wdrożenia: zniżka trwa 12 miesięcy, a hosting Odoo.sh jest płatny osobno.12
Werdykt: spośród tych 12 produktów wybieraj według procesów, skali, modelu wdrożenia, polskiej lokalizacji i obsługi KSeF. Sama liczba z opisu klienta nie rozstrzyga wyboru14.
Comarch ERP XL
4,7/5W skrócie
- Opisana firma zaopatrująca hurtownie i sklepy ogrodnicze działa na rynku od ponad 20 lat.
- Historia klienta, który zaczął korzystać z Comarch ERP Optima w 2008 roku, dotyczy innego produktu Comarch.
- AFRISO działa od 150 lat w technice grzewczej i sanitarnej oraz armaturze regulacyjnej; ERP XL wspiera tam kluczowe procesy.
Comarch ERP XL warto wziąć pod uwagę, gdy produkcja lub handel mają działać w jednym systemie z magazynem i księgowością. Producent wymienia również logistykę, sprzedaż i obieg dokumentów.2 O potrzebnym zakresie decyduje jednak przebieg pracy w konkretnej firmie, nie etykieta ERP.
Comarch ERP XL: funkcje potwierdzone u producenta
Comarch ERP XL obsługuje stany magazynowe i automatyzację zakupów; producent przewidział też rozwiązania dla firm produkcyjnych i handlowych.2 W opisanych zastosowaniach Noti kontroluje za jego pomocą produkcję mebli, Emiter wspiera produkcję i sprzedaż, a Browar Błonie prowadzi procesy produkcyjne, logistyczne i księgowe.2 To przykłady zakresu użycia produktu, które warto zestawić z własnym procesem.
Comarch wskazuje również zastosowanie ERP XL w zamówieniach, księgowości i DMS, czyli elektronicznym obiegu dokumentów. Produkt służy też do automatyzacji sprzedaży i księgowości sklepu internetowego.2 U dystrybutora akcesoriów meblowych współpracuje z odrębnym Comarch WMS przy obsłudze magazynu. Opisana firma zaopatrująca hurtownie i sklepy ogrodnicze działa na rynku od ponad 20 lat.2
Comarch ERP XL: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Comarch ERP XL można zainstalować na serwerach klienta albo udostępniać z chmury przez internet.2 W ofercie trzeba osobno ująć koszt licencji lub subskrypcji, wdrożenia, integracji i późniejszego utrzymania. Historia klienta, który zaczął korzystać z Comarch ERP Optima w 2008 roku, dotyczy innego produktu Comarch. Nie określa ceny ani warunków przejścia na ERP XL.2
Comarch ERP XL: dla jakiej firmy ma sens?
Comarch ERP XL pasuje do rozważań producenta lub dystrybutora, który chce powiązać produkcję, zamówienia i magazyn z finansami oraz dokumentami. AFRISO działa od 150 lat w technice grzewczej i sanitarnej oraz armaturze regulacyjnej; ERP XL wspiera tam kluczowe procesy.2 Producent opisuje też wykorzystanie produktu do automatyzacji pracy i dostępu do informacji zarządczej przy wytwarzaniu wyrobów ze szkła.2
Werdykt: Comarch ERP XL uwzględnij przede wszystkim wtedy, gdy wdrożenie ma objąć operacje wykraczające poza fakturowanie i księgowość. Zakres tych procesów powinien wyznaczać wybór.
Microsoft Dynamics 365 Business Central
3,5/5W skrócie
- Posiadacze licencji na platformę Microsoft 365 mogą bez dodatkowej opłaty uzyskać dostęp do danych Business Central tylko do odczytu.
- Okres próbny Business Central z możliwością użycia własnych danych trwa 30 dni.
- Microsoft przywołuje badanie wskazujące ponad 200% zwrotu z inwestycji w ciągu 3 lat.

Microsoft Dynamics 365 Business Central kierowany jest do małych i średnich firm, które chcą prowadzić finanse, sprzedaż, serwis i operacje w jednym ERP. Według Microsoftu z produktu korzysta 55 000 przedsiębiorstw.6 Popularność nie przesądza jednak, czy system odpowie na sposób pracy konkretnej firmy.
Microsoft Dynamics 365 Business Central: funkcje potwierdzone u producenta
Microsoft Dynamics 365 Business Central obejmuje finanse, sprzedaż i działalność operacyjną, w tym funkcję Microsoft Copilot.6 Microsoft opisuje także zintegrowane procesy produkcyjne. Produkt można ponadto połączyć z Dynamics 365 Sales, Działem Obsługi Klienta i Field Service.6
- Praca użytkowników: interfejsy dopasowane do ról, przewodnik po wdrożeniu, pomoc kontekstowa i materiały szkoleniowe.6
- Model chmurowy: Business Central działa w infrastrukturze Microsoft Cloud.6
- Rozszerzenie procesów: wskazane usługi Dynamics 365 są odrębnymi produktami, nie pojedynczą funkcją Business Central.6
Microsoft Dynamics 365 Business Central: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje bezpłatną wersję próbną. Microsoft publikuje również osobny cennik edycji Premium i licencji dla członków zespołu.6 Posiadacze licencji na platformę Microsoft 365 mogą bez dodatkowej opłaty uzyskać dostęp do danych Business Central tylko do odczytu. Nie jest to licencja pozwalająca bezpłatnie pracować w ERP. W ofercie należy rozdzielić subskrypcję, wdrożenie obejmujące konfigurację i migrację, integracje oraz utrzymanie. Okres próbny Business Central z możliwością użycia własnych danych trwa 30 dni15.
Microsoft Dynamics 365 Business Central: dla jakiej firmy ma sens?
Microsoft Dynamics 365 Business Central może odpowiadać małej lub średniej firmie, która łączy finanse, sprzedaż i operacje oraz planuje pracę w chmurze. Microsoft przywołuje badanie wskazujące ponad 200% zwrotu z inwestycji w ciągu 3 lat. Obejmuje ono również analizę wartości bieżącej netto w tym okresie; nie stanowi prognozy dla każdego projektu.6 Przy wyborze liczą się potrzebne procesy, edycja i koszt wdrożenia, nie sam wynik badania7.
SAP Business One
3,4/5

SAP Business One to ERP dla małych i średnich firm, które chcą połączyć księgowość, zakupy, zapasy i sprzedaż. SAP odróżnia jego odbiorców od grup docelowych SAP S/4HANA Cloud i SAP ERP. Funkcji tych produktów nie należy więc automatycznie przypisywać Business One.8 Według SAP Business One obsługuje 28 języków16.
SAP Business One: funkcje potwierdzone u producenta
SAP Business One obejmuje księgowość i finanse, zakupy, zapasy, sprzedaż oraz relacje z klientami. W tym ostatnim obszarze CRM służy do zarządzania kontaktami i procesem sprzedaży; produkt oferuje też raportowanie i analizy.8 SAP opisuje Business One jako rozwiązanie konfigurowalne. To procesy objęte projektem powinny wyznaczać zakres konfiguracji.8
SAP Business One: licencja, wdrożenie i utrzymanie
SAP Business One trzeba wyceniać z rozbiciem na licencję, konfigurację i migrację, integracje oraz utrzymanie. SAP nazywa produkt niedrogim rozwiązaniem ERP, ale takie określenie nie mówi, ile zapłaci firma o danej liczbie użytkowników i określonym zakresie.8 Porównywalna oferta powinna osobno wskazywać produkt, prace i odpowiedzialność partnera wdrożeniowego.
SAP Business One: dla jakiej firmy ma sens?
SAP Business One warto porównać, gdy małe lub średnie przedsiębiorstwo chce powiązać finanse, handel i magazyn z raportowaniem. SAP opisuje zastosowanie u Vale da Rosa, producenta winogron stołowych, od księgowości po logistykę. Firma kontroluje produkcję ponad 5000 ton winogron rocznie – to skala klienta, nie limit ERP.8 Producent przedstawia również użycie produktu w sprawozdawczości i operacjach Premier Shukuroglou, firmy z branży zdrowia roślin i zwierząt.8
Werdykt: SAP Business One porównuj według procesów, potrzebnej konfiguracji i pełnego kosztu oferty, a nie wielkości jednego klienta. W chmurowej edycji SAP Business One Starter Package obowiązuje limit pięciu użytkowników17.
Symfonia ERP
4,2/5
- Stawka subskrypcji
- 490 zł netto/użytkownika/miesiąc
- Wariant
- Użytkownik
W skrócie
- Dla Symfonia ERP w Chmurze podano kwotę 490 zł. Bez zakresu oferty nie jest ona całkowitym kosztem ERP.
- Producent podaje do 2 dni na uruchomienie wariantu chmurowego oraz automatyczne kopie zapasowe z ostatnich 30 dni.
- Wymienia ponadto MFA, czyli wieloskładnikowe uwierzytelnianie, szyfrowanie SSL, normę ISO 27001 i chmurę Microsoft Azure.

Symfonia ERP zasługuje na uwagę firmy, która chce połączyć sprzedaż, magazyn, produkcję, kadry i płace oraz finanse. Tak producent przedstawia obszary zarządzania przedsiębiorstwem.3 Nie oznacza to, że każdy wariant wdrożenia zawiera wszystkie moduły.
Symfonia ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Symfonia ERP wspiera finanse i księgowość, kadry i płace, sprzedaż, produkcję oraz magazyn.3 Producent opisuje też OCR, czyli odczyt danych z dokumentów: funkcja rozpoznaje kontekst i przyporządkowuje dokumenty do kategorii księgowych.3 Automatyzacja wpisywania danych, raportowania i zamykania ksiąg ma największe znaczenie tam, gdzie pracownicy poświęcają tym czynnościom dużo czasu.3
Symfonia ERP: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Symfonia ERP wymaga osobnego porównania licencji lub subskrypcji, wdrożenia, integracji i utrzymania. Licencję można według producenta opłacić jednorazowo albo rozliczać miesięcznie lub rocznie; koszt zależy od modułów i liczby użytkowników.3 Dla Symfonia ERP w Chmurze podano kwotę 490 zł. Bez zakresu oferty nie jest ona całkowitym kosztem ERP.13
Producent podaje do 2 dni na uruchomienie wariantu chmurowego oraz automatyczne kopie zapasowe z ostatnich 30 dni. Wymienia ponadto MFA, czyli wieloskładnikowe uwierzytelnianie, szyfrowanie SSL, normę ISO 27001 i chmurę Microsoft Azure.13 Przygotowanie danych do szacunkowej wyceny ma zająć najwyżej 15 minut. Producent deklaruje przekazanie kalkulacji w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych; chodzi o termin wyceny, nie uruchomienia systemu.3
Symfonia ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Symfonia ERP może pomóc firmie ograniczyć ręczne przekazywanie danych między działami, jeśli dobierze moduły do własnych procesów. Warto przy tym odróżniać ERP od innych programów producenta. Symfonia R2Płatnik automatycznie nalicza wynagrodzenia na podstawie umów, czasu pracy, dodatków i potrąceń. Jego opis nie określa jednak zawartości każdej konfiguracji ERP.13 Sama kwota za chmurę nie obejmuje całego obrazu kosztów zależnych od modułów, użytkowników i wdrożenia.
Werdykt: Symfonię ERP oceniaj przez potrzebne moduły i pełną ofertę. Pojedyncza kwota za wariant chmurowy nie wystarcza do porównania.
enova365
3,9/5
enova365 to polski ERP dla firm, które chcą powiązać księgowość, kadry, raportowanie i obieg spraw. Producent informuje, że produkt wybrało ponad 22 000 przedsiębiorstw.9 Ta liczba nie mówi jednak, czy system pasuje do procesów danej organizacji.
enova365: funkcje potwierdzone u producenta
enova365 wspiera księgowość, kadry i raportowanie.9 Producent opisuje również workflow – elektroniczny obieg zadań i akceptacji – wykorzystywany do kontroli zakupów oraz umów.9 W przedstawionym wdrożeniu ujednolicono pracę 23 regionalnych centrów, zastępując systemy używane dotąd przez oddziały. To przykład zastosowania, nie parametr techniczny.9 W opisie wdrożenia enova365 w centrach krwiodawstwa podano jednoczesną pracę 450 użytkowników18.
enova365: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Ofertę na enova365 należy rozbić na licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Producent przywołuje 228 000 zł w opisie automatyzacji ewidencji czasu pracy i komunikacji wewnętrznej. Nie jest to cena licencji ani wdrożenia enova365.9 Wycena powinna określać moduły, liczbę użytkowników i prace partnera, aby nie mieszać kosztu programu z kosztem uruchomienia procesów19.
enova365: dla jakiej firmy ma sens?
enova365 może odpowiadać firmie, która porządkuje HR, płace i księgowość lub ujednolica pracę oddziałów. Producent opisuje zastosowania HR w TOI TOI Polska, HR i płac w OknoPlus oraz zarządzania czasem pracy 180 pracowników w Martex Logistics.9 Przy wyborze trzeba ustalić, co obsłużą standardowe moduły, a co będzie wymagało konfiguracji bądź integracji.
Werdykt: enova365 warto rozpatrzyć przy łączeniu procesów administracyjnych i obiegu spraw. Przykład wdrożenia nie zastępuje dokładnego zakresu oferty.
Asseco Softlab ERP


Asseco Softlab ERP może pasować do firmy, która łączy sprzedaż internetową, magazyn i finanse. Producent opisuje konfigurację dla e-commerce, czyli sprzedaży online, z automatyzacją pracy biura obsługi klienta.20 Obejmuje ona również procesy magazynowe i finansowe.
Asseco Softlab ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Asseco Softlab ERP wspiera produkcję, sprzedaż online i obsługę e-faktur w KSeF – od przyjęcia dokumentu po zaksięgowanie.20 Producent wskazuje integracje dla e-commerce oraz zintegrowany z systemem moduł CRM.20 Te obszary warto oceniać razem z zakresem połączeń potrzebnych firmie.
Do pracy magazynowej producent opisuje aplikację na terminale radiowe i stanowiska stacjonarne. Przedstawia też odrębny Softlab WMS GO w prekonfigurowanej wersji dla magazynów wysokiego składowania. Jest to system zarządzania pracą magazynu, który według producenta nie wymaga czasochłonnej analizy przedwdrożeniowej.20
Asseco Softlab ERP: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Wycena Asseco Softlab ERP powinna osobno obejmować licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Producent przedstawia wdrożenie w podstawowym zakresie jako sposób na kontrolowaną wymianę systemu; wskazuje też możliwość rozszerzenia ERP o Business Cloud.20 Partner wdrożeniowy powinien oddzielić konfigurację ERP od podłączenia sprzedaży online i CRM. Osobnego zakresu wymaga także ewentualne uruchomienie Softlab WMS GO.
Asseco Softlab ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Asseco Softlab ERP warto zestawić z potrzebami firmy handlowej lub produkcyjnej, która chce połączyć sprzedaż, magazyn i finanse. Przy sprzedaży wielokanałowej liczy się zakres integracji e-commerce. Dla magazynu wysokiego składowania istotne jest z kolei ustalenie, czy oferta obejmuje odrębny Softlab WMS GO.20 Opis prekonfigurowanego WMS nie określa zawartości każdej instalacji ERP.
Werdykt: dopasowanie Softlab ERP zależy od tego, jakie procesy handlowe, produkcyjne i magazynowe łączy konkretna oferta.
Asseco Merit ERP


Asseco Merit ERP można rozważyć, gdy sprzedaż, magazyn, finanse i produkcja mają pracować w powiązanym systemie. Do określonych procesów firma może następnie dobrać odrębne rozszerzenia. Producent przedstawia 8 powodów wdrożenia produktu; przy wyborze większą wagę ma zakres funkcji i integracji zapisany w ofercie.21
Asseco Merit ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Asseco Merit ERP wspiera sprzedaż towarów i usług, magazyn, księgowość oraz planowanie i rozliczanie produkcji. Pozwala też analizować wyniki i ewidencjonować wyposażenie pracowników wraz z historią wydań.21 Producent deklaruje obsługę KSeF i automatyzację e-fakturowania od odbioru dokumentu do jego zaksięgowania.21
W procesie finansowym producent opisuje kontrolę budżetu przed wydatkiem i powiązanie faktury z KSeF z awizacją. Wskazuje również skrócenie akceptacji z dni do minut. To opis procesu, a nie gwarantowany czas akceptacji w każdej firmie.21
Asseco Merit ERP: licencja, wdrożenie i utrzymanie
W ofercie Asseco Merit ERP trzeba rozdzielić licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Produkt można według producenta rozszerzyć o Business Cloud i zintegrowany, prekonfigurowany WMS GO, służący do zarządzania magazynem.21 Koszt rozszerzeń oraz ich uruchomienia powinien być oddzielony od ceny podstawowego zakresu ERP.
Asseco Merit ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Asseco Merit ERP może odpowiadać przedsiębiorstwu, które chce planować, kontrolować i rozliczać produkcję równolegle ze sprzedażą i finansami. Rozbudowany magazyn stawia dodatkowe pytanie o potrzebę odrębnego WMS GO. Firma wydająca sprzęt pracownikom powinna z kolei uwzględnić ewidencję wyposażenia.21 Sam opis rozszerzenia nie oznacza, że zawiera je każda konfiguracja Merit ERP.
Werdykt: Merit ERP porównuj według procesów w produkcie podstawowym i zakresu osobno wycenionych rozszerzeń.
Comarch ERP Optima
4,7/5- Stawka subskrypcji
- 50,00 zł netto/miesiąc
- Wariant
- Moduł
W skrócie
- W miesięcznym abonamencie chmurowym Comarch IBARD producent podaje 10 GB za 22,00 zł oraz 100 GB za 72,00 zł. Kwoty są netto i nie obejmują 23% VAT.
- Jednorazowa opłata aktywacyjna za wznowienie działania Comarch ERP Optima wynosi 100% miesięcznej wartości subskrypcji.
- W GOPR czasochłonność procesów księgowych spadła o 90%; ten wynik dotyczy właśnie tego wdrożenia.
Comarch ERP Optima jest przeznaczony dla małych i średnich firm oraz biur rachunkowych, które łączą księgowość ze sprzedażą, kadrami lub magazynem.10 Producent wskazuje 3 kanały sprzedaży produktu. Sam wybór kanału nie określa jednak zakresu wdrożenia ani usług partnera.10
Comarch ERP Optima: funkcje potwierdzone u producenta
Comarch ERP Optima obsługuje księgowość, sprzedaż, kadry i płace. W opisanych zastosowaniach obejmuje również magazyn, serwis, raportowanie i analizy BI, czyli analizy danych wspierające decyzje.10 Producent opisuje zastosowanie sztucznej inteligencji i robotyzacji do automatyzacji zadań księgowych oraz sprzedażowych i do usprawnienia raportowania.10 Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej korzysta z modułów Księga Handlowa oraz Kadry i Płace. Muzeum w Krakowie używa produktu do sprzedaży, księgowości i obsługi pracowników.10
Comarch ERP Optima: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Przy Comarch ERP Optima oddziel subskrypcję produktu od wdrożenia, integracji i utrzymania. Zestawienie producenta zawiera dodatki z limitami użytkowników oraz pakiety z limitami tokenów, czyli jednostek ich rozliczania.11 Podane tam wartości nie są ceną całego ERP.
| Pozycja w zestawieniu producenta | Limit | Podana wartość |
|---|---|---|
| Pakiet Basic | 1 500 000 tokenów | 22 zł / 26 zł |
| Pakiet Standard | 3 000 000 tokenów | 42 zł / 49 zł |
| Pakiet Pro | 6 000 000 tokenów | 78 zł / 91 zł |
| Analizy BI | 2 użytkowników | 92,00 |
| BI Point | 5 użytkowników | 195,00 |
| BI Point – dodatkowy pakiet raportów | 20 użytkowników | 162,00 |
| Comarch BPM, dawniej DMS | 2 użytkowników | 155,00 |
| Comarch BPM z Repozytorium | 2 użytkowników | 165,00 |
| Comarch Data Editor – pakiet startowy | 5 użytkowników nazwanych | 130,00 |
Dane w tabeli: 11
Użytkownik nazwany ma licencję przypisaną do konkretnej osoby. W miesięcznym abonamencie chmurowym Comarch IBARD producent podaje 10 GB za 22,00 zł oraz 100 GB za 72,00 zł. Kwoty są netto i nie obejmują 23% VAT.11 Jednorazowa opłata aktywacyjna za wznowienie działania Comarch ERP Optima wynosi 100% miesięcznej wartości subskrypcji.11
Comarch ERP Optima: dla jakiej firmy ma sens?
Comarch ERP Optima warto rozważyć, jeśli firma lub biuro rachunkowe chce połączyć księgowość ze sprzedażą bądź kadrami, zamiast poprzestać na fakturowaniu. Producent opisuje organizację, która zastąpiła 3 programy jednym produktem. W GOPR czasochłonność procesów księgowych spadła o 90%; ten wynik dotyczy właśnie tego wdrożenia.10 Przy porównywaniu ofert trzeba oddzielić podstawowy zakres Optima od dodatków, takich jak BI i BPM.
Werdykt: Optima może pasować do firm łączących księgowość z operacjami. Porównanie ma sens przy tym samym zakresie modułów i prac wdrożeniowych.
Streamsoft Prestiż
4,5/5
Streamsoft Prestiż warto włączyć do porównania, gdy o wyborze ERP decyduje planowanie i rozliczanie produkcji, a nie tylko sprzedaż. Producent opisuje użycie produktu przy wytwarzaniu tekstyliów, płyt warstwowych i wyrobów metalowych.22 Te opisy pokazują procesy branżowe, lecz nie gwarantują identycznych wyników innym firmom.
Streamsoft Prestiż: funkcje potwierdzone u producenta
Streamsoft Prestiż obejmuje planowanie sprzedaży S&OP, czyli uzgadnianie planów sprzedaży i operacji. Obsługuje również MRP – planowanie zapotrzebowania materiałowego. Producent wymienia rejestrowanie zamówień, konfigurowanie produktów, tworzenie i harmonogramowanie zleceń produkcyjnych oraz śledzenie postępu.22
Opisy branżowe obejmują rozliczanie produkcji metalowej, efektywność maszyn, warianty wyrobów i ewidencję dostaw przechowywanych w silosach.22 Streamsoft wskazuje też możliwość integracji z MES, który nadzoruje wykonanie produkcji. Kolejne połączenia dotyczą CAD do projektowania i CAM do przygotowania wytwarzania.22
Streamsoft Prestiż: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Oferty na Streamsoft Prestiż powinny oddzielać licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Konfiguracja wyrobów, planowania materiałowego i harmonogramów może należeć do prac wdrożeniowych. Połączenia z MES, CAD lub CAM stanowią osobny zakres względem uruchomienia ERP.22 Do utrzymania należy przypisać wskazany zakres obsługi systemu i jego połączeń z innym oprogramowaniem.
Streamsoft Prestiż: dla jakiej firmy ma sens?
Streamsoft Prestiż odpowiada potrzebom producenta, który rejestruje zlecenia, planuje materiały i kontroluje przebieg wytwarzania. Przy wyrobach wariantowych znaczenie ma powiązanie konfiguracji produktu ze zleceniem. Zakład używający MES, CAD lub CAM powinien ocenić także zakres integracji.22 Jeśli firma potrzebuje głównie fakturowania i księgowości, funkcje produkcyjne nie powinny przesądzać o zakupie.
Werdykt: Streamsoft Prestiż wyróżnia w tym zestawieniu zakres procesów produkcyjnych. O wyborze decyduje ich zgodność z pracą zakładu i potrzebnymi integracjami.
IFS Cloud
W skrócie
- IFS informuje o wyróżnieniu w 2 ocenach IDC MarketScape z lat 2024–2025.
- Podaje też wyróżnienie Customers’ Choice w Gartner Peer Insights z 2025 roku; żadne z nich nie zastępuje oceny projektu w danej firmie.

IFS Cloud warto rozważyć, jeśli przedsiębiorstwo musi powiązać produkcję, utrzymanie zasobów, finanse i obsługę klientów. Producent przedstawia produkt jako wspólną platformę dla operacji, finansów, pracowników, aktywów i klientów.23 Wskazuje przy tym branże intensywnie korzystające z majątku trwałego.
IFS Cloud: funkcje potwierdzone u producenta
IFS Cloud wspiera planowanie i harmonogramowanie produkcji, zapasy, zakupy, jakość oraz utrzymanie zasobów. Producent opisuje układanie harmonogramów z uwzględnieniem dostępnych zasobów i wykorzystania maszyn. Wskazuje także dane operacyjne i analizy dostępne w czasie rzeczywistym.23 Industrial AI, czyli sztuczna inteligencja stosowana w przemyśle, ma pomagać przewidywać awarie i planować utrzymanie.24
IFS Cloud: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Porównując IFS Cloud, trzeba oddzielić licencję lub subskrypcję od konfiguracji, migracji, integracji i utrzymania. Producent opisuje architekturę kompozycyjną jako możliwość dobierania części platformy do procesów organizacji. Ma to pozwalać rozwijać system bez ponownego wdrażania całości.24 Sam opis architektury nie wycenia konkretnej zmiany ani pracy partnera.
IFS Cloud: dla jakiej firmy ma sens?
IFS Cloud może odpowiadać firmie, w której harmonogram produkcji i dostępność maszyn wpływają na pozostałe działy. W zastosowaniach motoryzacyjnych producent wymienia połączenie produkcji, zapasów, jakości oraz zgodności z wymogami branży.23 IFS informuje o wyróżnieniu w 2 ocenach IDC MarketScape z lat 2024–2025. Podaje też wyróżnienie Customers’ Choice w Gartner Peer Insights z 2025 roku; żadne z nich nie zastępuje oceny projektu w danej firmie.23,24
Werdykt: IFS Cloud oceniaj przez procesy produkcyjne, utrzymanie zasobów i koszt ich uruchomienia.
SAP S/4HANA

W skrócie
- SAP S/4HANA trzeba oceniać w konkretnej edycji i w odniesieniu do procesów planowanych do przeniesienia.
- Producent odsyła do raportu za 2025 rok o przedsiębiorstwach zorientowanych na usługi.

SAP S/4HANA trzeba oceniać w konkretnej edycji i w odniesieniu do procesów planowanych do przeniesienia. SAP posługuje się również nazwami SAP Cloud ERP i SAP Cloud ERP Private.25 W porównywanych ofertach musi być jasne, do którego wariantu należą opisane funkcje i warunki wdrożenia.
SAP S/4HANA: funkcje potwierdzone u producenta
SAP S/4HANA nie należy automatycznie przypisywać wszystkich funkcji, które SAP opisuje przy SAP Cloud ERP. Producent wspomina o sztucznej inteligencji w chmurowym ERP, ale nie określa tym samym jej zakresu w każdej edycji SAP S/4HANA.25 Każdą wymaganą funkcję trzeba powiązać z wariantem wskazanym w ofercie.
SAP S/4HANA: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Przy SAP S/4HANA osobno ujmij licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. SAP przedstawia metodologię przejścia na ERP w chmurze, dostosowywaną do projektu.25 Nie jest to deklaracja terminu ani ceny wdrożenia. Prace partnera trzeba powiązać z wybraną edycją i systemami, z którymi ERP będzie wymieniać dane.
SAP S/4HANA: dla jakiej firmy ma sens?
SAP S/4HANA można rozważyć, gdy organizacja chce objąć projektem ERP wiele działów i świadomie wybiera wariant chmurowy. Producent odsyła do raportu za 2025 rok o przedsiębiorstwach zorientowanych na usługi. Rok raportu nie jest parametrem produktu ani wynikiem wdrożenia w tej firmie.25
Werdykt: decyzję oprzyj na konkretnej edycji i ofercie wdrożeniowej, nie na ogólnym opisie rodziny SAP Cloud ERP.
Odoo
3,3/5
W skrócie
- Zniżka dla wstępnie zamówionych użytkowników trwa 12 miesięcy.
- Według producenta przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników zwykle pracują bezpośrednio z Odoo, korzystając z pakietów wdrożeniowych.

Odoo może odpowiadać firmie, która chce dobierać aplikacje do procesów i wybrać sposób hostingu. Szczególnie przy modułach niestandardowych liczy się różnica między Odoo Online a Odoo.sh.12 Te warianty trzeba odróżnić już przy ustalaniu zakresu projektu.
Odoo: funkcje potwierdzone u producenta
Odoo obejmuje księgowość ogólną i analityczną, uzgadnianie rachunków bankowych, budżety, konsolidację oraz raporty. Oferuje też OCR faktur od dostawców.26 Producent opisuje aplikacje do urlopów, wydatków, obecności, ocen pracowników, planowania i usług terenowych. Pracownik może korzystać z funkcji hali produkcyjnej lub punktu sprzedaży; dostęp do aplikacji zależy od jego roli.12
Odoo: licencja, wdrożenie i utrzymanie
Przy Odoo osobno porównaj subskrypcję użytkowników, wdrożenie, integracje i hosting. W zestawieniu producenta „Wszystkie aplikacje” mają wartości 44,90 € i 56,90 €, a użytkownik Light – 7,90 €. Zniżka dla wstępnie zamówionych użytkowników trwa 12 miesięcy.12 Żadna z tych wartości nie jest wyliczeniem pełnego kosztu wdrożenia.
Hosting Odoo Online producent opisuje jako bezpłatny, natomiast hosting Odoo.sh nie mieści się we wskazanych kwotach. Opis Odoo.sh wymienia miejsce na dane do 100 GB.12 Usługa służy również do hostowania środowisk programistycznych, testowych i produkcyjnych przy projektach z modułami niestandardowymi. Producent podaje wsparcie 24/5 po angielsku, francusku, hiszpańsku i holendersku.12
Odoo: dla jakiej firmy ma sens?
Odoo warto ocenić, gdy firma chce dopasować zarówno aplikacje, jak i hosting do planowanych zmian. Według producenta przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników zwykle pracują bezpośrednio z Odoo, korzystając z pakietów wdrożeniowych. Nie jest to limit wielkości firmy obsługiwanej przez produkt.12 Wariant lokalny wymaga ostatniej stabilnej wersji; infrastruktura chmurowa działa na najnowszej wersji i otrzymuje regularne aktualizacje.12,14
Werdykt: Odoo oceniaj przez zestaw aplikacji, role użytkowników, hosting oraz koszt pracy nad modułami niestandardowymi.
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking systemów ERP zestawia 12 konkretnych produktów przy ogólnym wyborze ERP. Nie jest punktacją ani listą ułożoną według jednej ceny. Opiera się na publicznych stronach i cennikach producentów według stanu na dzień publikacji, a nie na testach własnych.
- Produkt i edycja: przypisujemy funkcję do wskazanego produktu lub wariantu, nie do wszystkich systemów danego producenta.
- Procesy firmy: zestawiamy finanse, handel, magazyn i produkcję; program do fakturowania sam nie zastąpi ERP łączącego działy.
- Model i zakres wdrożenia: odróżniamy instalację lokalną od chmury oraz moduły podstawowe od rozszerzeń i integracji.
- Warunki dla polskiej firmy: bierzemy pod uwagę polską lokalizację, obsługę KSeF i usługi partnera wdrożeniowego.
- Koszt: licencję lub subskrypcję, wdrożenie, integracje i utrzymanie traktujemy jako osobne pozycje.
Kolejność ułatwia przegląd produktów przeznaczonych do różnych procesów. Wyższa pozycja nie oznacza lepszego wyboru dla każdej branży. Opis klienta pokazuje zastosowanie systemu, ale nie gwarantuje takiego samego wyniku innej firmie. Również cena dodatku, hostingu czy promocji nie jest całkowitym kosztem ERP.
Najlepszy system ERP to konkretna edycja z ofertą wdrożenia odpowiadającą procesom i skali firmy. Nie ma jednego zwycięzcy dla wszystkich.
Jak dopasować system ERP do procesów i wielkości firmy?
System ERP dobieraj do procesów, które działy muszą obsługiwać wspólnie, i do skali ich pracy. Najpierw przygotuj scenariusz demonstracji. Potem porównaj edycje, limity oraz koszt dostępu użytkowników.
| Typ firmy | Krytyczne procesy | Scenariusz do pokazania na demo |
|---|---|---|
| Handel | Zamówienia, sprzedaż, magazyn | Obsługa zamówienia od przyjęcia po wydanie towaru; w Comarch ERP Optima Podstawowy trzeba uwzględnić limit 20 dokumentów sprzedażowych miesięcznie. |
| Produkcja | Planowanie, wykonanie zleceń, rozliczenie | Przejście od zamówienia do rozliczenia wyrobu; Streamsoft Prestiż obejmuje zarządzanie produkcją, logistykę, CRM, DMS, Business Intelligence, finanse i księgowość oraz kadry i płace. |
| Usługi | Obsługa zleceń, pracowników i finansów | Powiązanie zlecenia z rozliczeniem usługi i pracą zespołu; Dynamics 365 Business Central Premium rozszerza plan Essentials o zarządzanie usługami i produkcją. |
| Grupa kapitałowa | Wspólne dane, uprawnienia, raportowanie | Raport z danych spółek; SAP Cloud ERP obejmuje finanse, zakupy, łańcuch dostaw, produkcję, sprzedaż, usługi i zarządzanie zasobami. W porównaniu trzeba zachować nazwę produktu i edycji. |
Dane w tabeli: 5,11,22,25
- Wyznacz zakres modułów. Porównaj procesy firmy z konkretnym pakietem. Symfonia ERP w Chmurze obejmuje Symfonia Finanse i Księgowość, Handel, Środki Trwałe oraz R2Płatnik. Cena pakietu zawiera serwer dedykowany, wsparcie techniczne produktu i pakiet startowy usług profesjonalnych.13
- Policz użytkowników i pracowników. Cennik Dynamics 365 Business Central Team Members podaje 6,90 € bez VAT za użytkownika miesięcznie przy płatności corocznej.5 W Comarch ERP Optima HR Basic do 20 pracowników kosztuje 167,00 zł netto miesięcznie. HR Pro ma wariant do 100 pracowników; warianty do 200 i 500 pracowników kosztują odpowiednio 767,00 zł i 1517,00 zł netto miesięcznie. Dostępny jest też HR Pro do 400 pracowników.11
- Sprawdź granice pracy magazynu i raportowania. Dynamics 365 Business Central wspiera używanie skanerów kodów kreskowych w magazynie.6 Odrębny, nieuwzględniony w rankingu HermesSQL ma wbudowany WMS i aplikację Mobilny Magazynier działające w jednym ERP.27 W Comarch ERP Optima Analizy BI obejmują 2 użytkowników, podstawowy BI Point 5 użytkowników, a dodatkowy pakiet raportów cyklicznych 20 użytkowników.11
- Oddziel moduły podstawowe od opcji. Comarch ERP Optima obejmuje m.in. księgowość, kadry i płace, produkcję oraz BI; robotyzacja, sztuczna inteligencja i ChatERP wymagają innych modułów.11,28 Cennik podaje Finanse Pro za 200,00 zł, Retail Basic za 125,00 zł, Środki Trwałe za 50,00 zł i Obieg Dokumentów za 42,00 zł netto miesięcznie.11 Agenci zamówień sprzedaży i zobowiązań w Business Central wymagają osobno sprzedawanych środków Copilot. Kwota 173,30 € przy Microsoft Copilot Studio dotyczy środków na nowym koncie Azure na tworzenie agentów lub inne usługi Azure, nie subskrypcji ERP.5
Tak przygotowane porównanie dotyczy tego samego scenariusza pracy. Uwzględnia właściwą edycję, liczbę użytkowników i dodatkowe moduły.
Z czego składa się całkowity koszt wdrożenia ERP?
Całkowity koszt wdrożenia ERP składa się z licencji lub abonamentu, uruchomienia, migracji danych, integracji, szkoleń i utrzymania. Sama opłata za moduł nie obejmuje pracy potrzebnej do połączenia procesów. Przy kadrach i płacach różnica bywa szczególnie ważna: Comarch ERP XL ma moduł natywny, a SAP Business One obsługuje ten obszar przez integrację z systemem zewnętrznym.29
- Licencja lub abonament: uwzględnij produkt, edycję, moduły, użytkowników i okres płatności. Comarch ERP Optima oraz enova365 są opisywane w modelu abonamentowym lub z licencją bezterminową, a SAP Business One – jako licencja bezterminowa z rocznym utrzymaniem.28
- Wdrożenie: osobno wyceń analizę procesów, konfigurację, testy i uruchomienie.
- Migracja danych: wydziel przygotowanie, przeniesienie i kontrolę danych z używanych dotąd systemów.
- Integracje: osobno wyceń połączenia z innymi aplikacjami. Softlab ERP obejmuje produkcję, magazyny, sprzedaż, HR, finanse i logistykę; może też łączyć się z BI, MES, CRM i EDI.30
- Szkolenia: przypisz koszt do ról pracowników i procesów, których będą używać.
- Utrzymanie: oddziel wsparcie i aktualizacje od jednorazowego uruchomienia.
Cennik Comarch ERP Optima dobrze pokazuje wpływ doboru modułów na subskrypcję. Produkt obejmuje m.in. księgowość, finanse, handel, magazyn, kadry, raportowanie, analizy i CRM; producent przygotowuje go do integracji z KSeF.10 Tabela podaje stawki netto za określone moduły lub pakiety. Nie są to ceny kompletnego wdrożenia.11
| Pozycja Comarch ERP Optima | Zakres lub limit | Subskrypcja netto miesięcznie |
|---|---|---|
| Podstawowy | Moduł | 59,00 zł |
| Logistyka Basic | Moduł | 75,00 zł |
| Retail Pro | Moduł | 50,00 zł |
| CRM | Moduł | 50,00 zł |
| Księga Handlowa | Moduł | 175,00 zł |
| HR Pro | Do 100 pracowników | 517,00 zł |
| HR Pro | Do 400 pracowników | 1267,00 zł |
| Analizy BI | 2 użytkowników | 92,00 zł |
| BI Point | 5 użytkowników | 195,00 zł |
| BI Point – dodatkowe raporty cykliczne | 20 użytkowników | 162,00 zł |
Dane w tabeli: 11
W modułach HR Comarch ERP Optima o cenie decyduje liczba obsługiwanych pracowników. Liczba stanowisk kadrowych pozostaje nielimitowana. Cennik obejmuje HR Basic do 50 pracowników, HR Pro do 300 pracowników i HR Pro NO LIMIT dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników. Stanowisk modułu Pro nie może być więcej niż stanowisk odpowiadającego mu modułu Basic.11
Przy rozszerzeniach liczą się również wymagane moduły. Comarch Mobile Sprzedaż i Comarch Mobile Monitorowanie wymagają Logistyki Basic; Monitorowanie wymaga ponadto Mobile Sprzedaż. Jednorazowe pakiety Comarch Agenci AI można łączyć z pakietem w miesięcznej subskrypcji.11 Dla porównania Symfonia ERP w Chmurze zawiera 4 moduły, a IFS Cloud ERP łączy operacje, finanse, pracowników, zasoby i klientów. Zakres produktu nie jest jednak wyceną wdrożenia.13,23
Microsoft podaje ceny Dynamics 365 Business Central Essentials, Premium i Team Members bez VAT, przy rozliczeniu rocznym. Kwota zależy m.in. od kraju i kursu waluty. Deklarowana maksymalna oszczędność 20% dotyczy środków Copilot kupowanych z góry, nie całego projektu ERP.5 Pełny koszt porównuj więc przy jednakowym zakresie procesów i z uwzględnieniem wszystkich pozycji.
Jakie pytania zadać dostawcy ERP przed podpisaniem umowy?
Dostawcy ERP i partnerowi wdrożeniowemu zadawaj pytania o konkretny produkt i edycję. Ustal zakres standardu i modyfikacji, obsługę KSeF oraz JPK, aktualizacje, odpowiedzialność za projekt i warunki odbioru. Odpowiedzi powinny trafić do oferty i umowy, podobnie jak osobne koszty subskrypcji, wdrożenia, integracji i utrzymania. Cenę modułu można porównać dopiero po uwzględnieniu limitów i wymaganych licencji.
- Jaki produkt, edycję i zakres standardowy obejmuje oferta? SAP Business One wspiera księgowość, finanse, zakupy, zapasy, sprzedaż, CRM, raportowanie i analizy w małych i średnich firmach. Oferta musi wskazywać, które z tych procesów obejmie projekt.8 IFS Cloud obejmuje ERP oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, łańcuchem dostaw i serwisem terenowym; pełny zakres platformy nie jest zakresem każdego zamówienia.24
- Które funkcje wymagają innych modułów lub modyfikacji? W Comarch ERP Optima Finanse Pro, Logistyka Pro i Retail Pro wymagają odpowiadających im modułów Basic. Faktury można kupić samodzielnie, ale pozostałe wymienione moduły dodatkowe wymagają modułu głównego.11 Do przeglądania tras zapisanych przez Comarch Mobile Monitorowanie potrzebny jest Comarch Mobile Zarządzanie.11
- Jak działają KSeF, JPK i aktualizacje w oferowanej edycji? Umowa powinna przypisać te procesy do nazwanego produktu i określić odpowiedzialność za aktualizacje. Powinna też oddzielić standardową konfigurację od integracji oraz modyfikacji.
- Kto wdraża system i jakie są warunki odbioru? W ofercie wskaż partnera odpowiedzialnego za konfigurację, migrację, integracje i szkolenia. Zapisz także scenariusze testowe stanowiące podstawę odbioru.
- Co obejmuje utrzymanie po uruchomieniu? Płatne plany Odoo obejmują hosting, serwis, aktualizacje i wsparcie. Nie obejmują usług wdrożeniowych ani utrzymania niestandardowego kodu. Zewnętrzni klienci i dostawcy korzystający z portalu Odoo nie są płatnymi użytkownikami.12
Limity i zależności licencyjne trzeba zestawić ze skalą firmy. Comarch ERP Optima Podstawowy obsługuje kadrowo-płacowo do 50 pracowników i ma miesięczny limit dokumentów sprzedażowych.11 Poniższe stawki dotyczą subskrypcji określonych edycji, modułów lub wariantów. Same w sobie nie obejmują pracy partnera wdrożeniowego.
| Produkt lub moduł | Wariant i limit | Stawka subskrypcji |
|---|---|---|
| Dynamics 365 Business Central Essentials | Użytkownik; płatność coroczna | 69,30 € bez VAT/użytkownika/miesiąc |
| Dynamics 365 Business Central Premium | Użytkownik; płatność coroczna | 95,30 € bez VAT/użytkownika/miesiąc |
| 4Symfonia ERP w Chmurze | Użytkownik | 490 zł netto/użytkownika/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima Finanse Basic | Moduł | 50,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima Logistyka Pro | Moduł | 59,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Basic | Wariant do 20 pracowników | 167,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Basic | Do 50 pracowników | 250,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Pro | Wariant do 200 pracowników | 767,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Pro | Do 300 pracowników | 1017,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Pro | Wariant do 500 pracowników | 1517,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima HR Pro NO LIMIT | Wariant bez limitu pracowników | 1767,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima Opis Analityczny | Moduł | 134,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima Analizy BI | Wariant dla większej liczby użytkowników | 152,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima Faktury | Moduł samodzielny | 28,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima BI Point | Kolejny użytkownik | 79,00 zł netto/miesiąc |
| 8Comarch ERP Optima BPM | Wariant podstawowy: 2 użytkowników | 155,00 netto/miesiąc |
Dane w tabeli: 5,11,13
Przed podpisaniem umowy liczy się to, co zapisano: edycja, limity, zależności między modułami, prace partnera i kryteria odbioru. Sama stawka subskrypcji nie wystarczy.
Źródła
- ↑Panorama Consulting, 2021 ERP Report https://hs.panorama-consulting.com/hubfs/Reports/ERP%20Report/2021-ERP-Report-Panorama-Consulting-Group.pdf
- ↑Comarch ERP XL – oprogramowanie dla dużych firm https://www.comarch.pl/erp/xl/
- ↑System ERP dla Twojej firmy! https://symfonia.pl/erp/
- ↑Ministerstwo Finansów, Etapy wdrożenia KSeF 2.0 https://ksef.podatki.gov.pl/etapy-wdrozenia-ksef/
- ↑Ceny aplikacji Business Central | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/business-central/pricing
- ↑Business Central | Microsoft Dynamics 365 https://www.microsoft.com/pl-pl/dynamics-365/products/business-central
- ↑Microsoft, omówienie badania Forrester Total Economic Impact dotyczącego Dynamics 365 Business Central, 2026 https://www.microsoft.com/en-us/dynamics-365/blog/business-leader/2026/03/31/enable-accelerated-growth-with-confidence-a-forrester-tei-study-projects-more-than-200-roi-over-three-years-and-six-month-payback-using-dynamics-365-business-central/
- ↑SAP Business One | Oprogramowanie ERP dla małych lub średnich firm https://www.sap.com/poland/products/erp/business-one.html
- ↑enova.pl – System ERP dla ambitnego biznesu https://enova.pl/
- ↑Comarch ERP Optima – program do zarządzania firmą https://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/
- ↑Cennik Comarch ERP Optima – poznaj ceny subskrypcji https://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/cennik/
- ↑Odoo Cennik | Odkryj Plany Odoo https://www.odoo.com/pl_PL/pricing
- ↑Symfonia ERP w Chmurze https://symfonia.pl/oprogramowanie/symfonia-w-chmurze/
- ↑Comarch, strona Comarch ERP Optima; Microsoft, omówienie badania Forrester z 2026 r.; Odoo, cennik https://www.odoo.com/pricing
- ↑Microsoft Learn, Dynamics 365 Business Central trial FAQ https://learn.microsoft.com/en-us/dynamics365/business-central/trial-faq
- ↑SAP Learning, SAP Business One https://learning.sap.com/products/business-one
- ↑SAP, Business One Cloud Supplemental Terms and Conditions https://assets.cdn.sap.com/agreements/product-use-and-support-terms/cls/en/sap-business-one-cloud-supplement-english-v7-2022.pdf
- ↑enova365, Wdrożenie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa https://enova.pl/zaufali-nam/regionalne-centra-krwiodawstwa-i-krwiolecznictwa/
- ↑enova365, opis wdrożenia w Grupie Mardom https://enova.pl/zaufali-nam/grupa_mardom/
- ↑Asseco Softlab: System ERP dla dużych firm i korporacji https://assecobs.pl/softlab/
- ↑Asseco Merit ERP – Asseco Business Solutions https://assecobs.pl/macrologic/
- ↑Streamsoft Prestiż – Streamsoft https://www.streamsoft.pl/streamsoft-prestiz/
- ↑Enterprise Resource Planning Software Solutions https://www.ifs.com/en/products/erp
- ↑Enterprise Cloud Solutions for Industries | IFS Cloud https://www.ifs.com/en/ifs-cloud
- ↑SAP Cloud ERP https://www.sap.com/poland/products/erp/s4hana.html
- ↑Odoo Enterprise vs. Community | Porównanie Edycji Odoo https://www.odoo.com/pl_PL/page/editions
- ↑Ranking najlepszych systemów ERP 2026 | Humansoft https://humansoft.pl/ranking-najlepszych-systemow-erp-2026/
- ↑Comarch Optima vs SAP B1 vs enova365 ERP – KluczeSoft https://kluczesoft.pl/comarch-optima-vs-sap-business-one-vs-enova365-dla-msp-50-200-osob.htm
- ↑Baza Wiedzy SAP Business One – Poradniki i Wdrożenia ERP | Altab https://altab.pl/baza-wiedzy/comarch-erp-xl-czy-sap-business-one-roznica-nie-lezy-tam-gdzie-wiekszosc-firm-jej-szuka/
- ↑Porównanie systemów Asseco ERP: Wapro, Merit i Softlab – który system ERP wybrać dla swojej firmy? https://erp-view.pl/erp/31659-porownanie-systemow-asseco-erp-wapro-merit-i-softlab-ktory-system-erp-wybrac-dla-swojej-firmy.html
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.