Spis treści 16 sekcji
ERP w branży metalowej pomaga planować produkcję, rozliczać materiał i kontrolować jakość w zakładach obróbki metali oraz produkcji maszyn. W rankingu porównano rozwiązania pod kątem marszrut, zasobów, kosztów operacji i wymiany danych z halą produkcyjną.
Rozwiązanie Sente dla produkcji łączy funkcje 4 klas oprogramowania: ERP, MRP (planowania potrzeb materiałowych), MES (monitorowania wykonania produkcji) i CRM (zarządzania relacjami z klientami).1 Integracja BPSC ERP z MES dostarcza w czasie rzeczywistym 3 rodzaje informacji: o pracy maszyn, postępie operacji i awariach.2
Porównanie systemów ERP dla branży metalowej – tabela i kryteria rankingu
Asseco Merit ERP i Comarch ERP XL otwierają zestawienie 10 produktów dla firm metalowych i maszynowych. Tabela zachowuje kolejność rankingu. Wskazany profil zakładu jest scenariuszem oceny, nie potwierdzeniem funkcji danego produktu.
Porównanie dotyczy kalkulacji zleceń, rozliczania kooperantów, identyfikowalności materiału przez atesty i numery wytopów oraz wymiany danych z CAD/CAM i MES. Wynik jednego wdrożenia nie zapowiada rezultatu w innej firmie. Dlatego liczby w tabeli pozostają w kontekście, w którym je podano. W Promot-Zakładach Metalowych wdrożenie ERP objęło m.in. rejestrację produkcji, kontrolę jakości i portal B2B; trwało 5 miesięcy.3
| Pozycja i produkt | Profil zakładu do oceny | Liczby i kontekst |
|---|---|---|
| 1Asseco Merit ERP | Konstrukcje stalowe | Darco podało spadek błędów kompletacji o 70% podczas korzystania z Softlab ERP i WMS; wynik nie dotyczy bezpośrednio Merit ERP. |
| 2Comarch ERP XL | Produkcja na zlecenie | – |
| 3Rekord.ERP | Obróbka skrawaniem | – |
| 4proALPHA ERP | Obróbka skrawaniem | – |
| 5abas ERP | Produkcja na zlecenie | Producent podaje wdrożenie nawet o 30% szybsze, ponad 120 000 użytkowników, około 4000 wdrożeń oraz 93% lojalności klientów. |
| 6Monitor ERP | Obróbka skrawaniem | Materiały producenta wspominają o 50 latach w opisie użytkowania produktu i o wdrożeniu w engcon trwającym 4 miesiące. |
| 7HermesSQL | Produkcja na zlecenie | Orientacyjny koszt licencji 100–150 tys. zł dla 10 stanowisk. Zakup obejmuje roczny abonament na aktualizacje, który można wykupić na kolejny rok. Kwota dotyczy licencji, nie wdrożenia, integracji ani późniejszego utrzymania. |
| 8BPSC ERP (Impuls EVO) | Produkcja maszyn | BPSC deklaruje ponad 35 lat doświadczenia i setki wdrożeń w firmach produkcyjnych. |
| 10Epicor Kinetic | Produkcja maszyn | Materiał podaje 270% ROI, czyli zwrotu z inwestycji. Widniejące w nim „Loaded: 0%” oznacza wskaźnik ładowania strony, a nie parametr ERP. |
Dane w tabeli: 2,4,5,6,7,8,9,10
Oferty różnią się przede wszystkim zakresem procesu, który zakład może objąć systemem. Dla jednej firmy najważniejsza będzie wycena operacji i kooperacji, dla innej śledzenie wytopu oraz dane z maszyn. Czas wdrożenia, skala użytkowania, wynik klienta i koszt licencji opisują różne rzeczy; nie da się z nich ułożyć wspólnej punktacji.
Werdykt: ranking porządkuje produkty do analizy. Wybór ERP dla zakładu metalowego zależy jednak od tego, jak obsługa zlecenia, materiału i hali pasuje do procesów konkretnej firmy.
Asseco Merit ERP

- Profil zakładu do oceny
- Konstrukcje stalowe
- Liczby
- Darco podało spadek błędów kompletacji o 70% podczas korzystania z Softlab ERP i WMS; wynik nie dotyczy bezpośrednio Merit ERP.

Asseco Merit ERP zajmuje pierwszą pozycję, lecz w opisie branżowym producent używa nazwy Asseco ERP. Funkcji przedstawionych pod tą nazwą nie można automatycznie przypisać Merit ERP. Opis dotyczy produkcji oraz pozostałych obszarów zarządzania firmą w jednym systemie.4
Przy tej pozycji trzeba rozdzielić zakres funkcji opisanych przez Asseco, obsługę zlecenia i produkt objęty ofertą wdrożeniową. To trzy odrębne kwestie.
Werdykt: opis Asseco ERP odpowiada procesom zakładu metalowego, ale decyzja o Merit ERP wymaga przypisania tych procesów do konkretnego produktu.
Asseco Merit ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Asseco Merit ERP nie jest nazwą branżowego rozwiązania, które producent opisuje jako Asseco ERP. W przypadku tłoczni aluminium Asseco przedstawia obsługę narzędziowni i odlewni, a także planowanie, rejestrację i realizację produkcji.4 Opis uwzględnia raporty produkcyjne z 3 typów urządzeń: prasy, piły i pieca do starzenia.4
Producent wskazuje też powiązanie matryc z kartoteką materiałową, zamówieniami, produkcją i sprzedażą.4 Daje to konkretny przebieg do oceny: od narzędzia i surowca przez zlecenie po gotowy wyrób. Nie oznacza jednak, że cały opisany zakres należy do edycji Merit ERP.
Asseco Merit ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
W ofercie Asseco Merit ERP trzeba osobno ująć licencję, wdrożenie, integracje i późniejsze utrzymanie. Branżowy opis Asseco wymienia 3 czynności: import danych zlecenia z pliku .xls, zgłoszenie zapotrzebowania na surowce i zlecenie realizacji produkcji.4 Producent przedstawia również Business Cloud jako sposób rozszerzenia możliwości Asseco ERP.4
Import pliku.xls służy przekazaniu danych zlecenia. Sam w sobie nie potwierdza dwukierunkowego połączenia z CAD/CAM ani MES. Koszt konfiguracji produkcji należy więc odróżnić od kosztu budowy integracji, a abonament utrzymaniowy potraktować jako osobną pozycję.
Asseco Merit ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Asseco Merit ERP warto rozważyć, gdy zakład chce ocenić procesy produkcyjne opisane przez Asseco wraz z magazynem, sprzedażą i fakturowaniem. Producent wymienia te 3 obszary obok działań na hali w opisie rozwiązania dla tłoczni aluminium.4 Dla wytwórcy elementów metalowych rozstrzygające będą operacje przypisane do produktu w umowie, nie sama nazwa dostawcy.
Opis branżowy dotyczy Asseco ERP, więc nie jest wykazem funkcji Merit ERP. To istotne ograniczenie tej pozycji. Firma może ocenić ofertę na przebiegu własnego zlecenia: od przygotowania materiału po sprzedaż wyrobu.
Comarch ERP XL
4,7/5- Profil zakładu do oceny
- Produkcja na zlecenie
- Liczby
- –
Comarch ERP XL warto uwzględnić, gdy zakład chce połączyć zaopatrzenie w surowce i magazyn półproduktów z produkcją. Producent przypisuje te funkcje bezpośrednio do XL. Planowanie APS, magazyn WMS i raportowanie MES przedstawia natomiast w szerszym procesie opartym na rozwiązaniach Comarch.11
Ocena wymaga rozróżnienia funkcji XL, współpracujących produktów oraz prac potrzebnych do ich połączenia. Dzięki temu można porównać ofertę bez przypisywania całego procesu jednej licencji. Comarch wymienia cztery odrębnie nazwane rozwiązania: ERP XL, APS, WMS i MES. Nie jest to liczba licencji.11
Comarch ERP XL: funkcje potwierdzone u producenta
Comarch ERP XL obsługuje kontrolę potrzeb materiałowych, zakup surowców i magazynowanie półproduktów zgodnie z przebiegiem produkcji.11 Zakład obróbki metali może więc ocenić drogę materiału od zapotrzebowania do półproduktu. Sama ewidencja stanów magazynowych nie pokaże całego tego procesu.
Producent opisuje również APS, czyli zaawansowane planowanie produkcji, oraz raportowanie na panelach MES.11 Są to części procesu przedstawionego dla rozwiązań Comarch. Ich opis nie stanowi samodzielnego wykazu funkcji XL.
Comarch ERP XL: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Licencję na Comarch ERP XL należy wyceniać osobno od współpracujących produktów, wdrożenia, integracji i utrzymania. W opisanym przez producenta etapie 2 zatwierdzenie planu APS poprzedza wygenerowanie przez Comarch WMS dyspozycji dla magazynierów.11 Comarch Magazynier jest aplikacją dla pracownika wykonującego te zadania.11
W etapie 3 operator loguje się do panelu MES i otrzymuje zadania przypisane zgodnie z planem APS.11 Producent opisuje także połączenie z WMS i MES oraz integrację paneli MES z systemami IoT. Odnosi ją do OEE, wskaźnika efektywności wykorzystania maszyn, bez podania liczbowej poprawy tego wskaźnika.11
Comarch ERP XL: dla jakiej firmy ma sens?
Comarch ERP XL jest kandydatem dla firmy, która musi skoordynować zakup surowca, magazyn półproduktów i pracę operatorów. Producent informuje o wdrożeniu ponad 360 systemów klasy MES i APS. Liczba opisuje doświadczenie dostawcy z tymi klasami rozwiązań, a nie wdrożenia XL w zakładach metalowych.11
Przed wyborem trzeba przypisać przepływ danych między XL, APS, WMS i MES do konkretnych produktów, licencji oraz integracji.
Werdykt: XL warto ocenić, gdy priorytetem jest obsługa materiału i półproduktów. Pozostałe systemy powinny mieć w ofercie zakres odróżniony od funkcji ERP.
Rekord.ERP

- Profil zakładu do oceny
- Obróbka skrawaniem
- Liczby
- –

Rekord.ERP zajmuje trzecią pozycję i może zainteresować zakład łączący konstrukcję wyrobu, harmonogram oraz kalkulację kosztów. Producent opisuje planowanie strategiczne i operacyjne, a także nadzór nad realizacją planu.12
W porównaniu ofert liczy się zakres wymiany danych z CAD/PDM, rozliczanie operacji i odpowiedzialność za integrację. Każdy z tych elementów wpływa na przebieg zlecenia.
Werdykt: Rekord.ERP odpowiada produkcji wymagającej szczegółowego planowania, lecz czas jednego wdrożenia nie wyznacza terminu kolejnego.
Rekord.ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Rekord.ERP pozwala definiować wielopoziomowe struktury wyrobów, czyli zestawienia części i podzespołów, w powiązaniu z CAD/PDM. Systemy te służą do projektowania i zarządzania dokumentacją produktu.12 Producent opisuje również bazę wiedzy o materiałach, wyrobach i zasobach produkcyjnych.12
Planowanie wspierają m.in. wykresy Gantta, analiza wąskich gardeł, mapy obciążeń i kalendarze.12 TKW, czyli techniczny koszt wytworzenia, można obliczać dla różnych wariantów procesu. System pomaga też nadzorować koszty na bieżąco oraz sygnalizować zagrożenia terminowe i kosztowe.12
Rekord.ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Całkowity koszt Rekord.ERP wymaga osobnego ujęcia licencji, konfiguracji produkcji, integracji CAD/PDM i utrzymania. Opisany projekt rozpoczął się w 1999 roku, a większość kluczowych prac zajęła około pół roku. To przebieg jednego wdrożenia, nie deklarowany termin uruchomienia systemu w nowym zakładzie.13
Przy integracji ważne jest to, jak zmiana konstrukcyjna trafia do struktury wyrobu i zlecenia. Zakres tej wymiany danych należy określić osobno. Konfiguracja harmonogramu i kalkulacji TKW to inny zakres prac.
Rekord.ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Rekord.ERP ma sens dla producenta części lub maszyn, który planuje na podstawie struktury wyrobu. System może być oceniany także pod kątem kosztów wariantów procesu. Producent opisuje użycie pakietu w produkcji jednostkowej w Precision Machine Parts Poland Ltd.13 Przedstawia również wdrożenie w zakładzie metalowym Inofama S.A.14
Oba przykłady pokazują kontekst zastosowania. Nie przesądzają jednak o zakresie licencji ani rezultacie w innej firmie. Dopasowanie należy ocenić na własnym zleceniu, od zmiany dokumentacji konstrukcyjnej po harmonogram i rozliczenie operacji.
proALPHA ERP

- Profil zakładu do oceny
- Obróbka skrawaniem
- Liczby
- –

proALPHA ERP zajmuje 4. pozycję jako produkt kierowany m.in. do średniej wielkości firm obrabiających metale. Producent opisuje jego udział w procesach obejmujących łańcuch wartości oraz spełnianie wymagań jakościowych.15
Dla zakładu ważne są funkcje produktu, przebieg wdrożenia w oddziałach i połączenie ERP z produkcją. Grupie proALPHA przybyła oferta dla obróbki metali po przejęciu holenderskiej firmy MKG. Nie znaczy to, że funkcje MKG należą do proALPHA ERP.15
proALPHA ERP: funkcje potwierdzone u producenta
proALPHA ERP wspiera rozpoznawanie szans i zagrożeń finansowych w czasie rzeczywistym.15 W firmie realizującej zlecenia obróbki jest to inny obszar niż techniczna kalkulacja operacji. Informacja o ryzyku finansowym nie określa sposobu rozliczania materiału, odpadu ani kooperacji.
proALPHA ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
W ocenie proALPHA ERP trzeba osobno potraktować licencję, wdrożenie, integrację z produkcją i utrzymanie. W relacji przytoczonej przez producenta klient ocenił wdrożenie jako profesjonalne mimo różnic między oddziałami. To opis jednego wdrożenia, nie obietnica terminu ani wyniku dla kolejnej firmy.15 W zakładzie wielooddziałowym zakres integracji powinien określać przepływ danych między oddziałami, ERP i systemami hali.
proALPHA ERP: dla jakiej firmy ma sens?
proALPHA ERP warto rozważyć w średniej wielkości firmie obrabiającej metale, która chce zarządzać procesami operacyjnymi i finansowymi. Producent udostępnia raporty użytkowników z tej branży. Przedstawiają one doświadczenia konkretnych firm, a nie typowy rezultat wdrożenia.15
Werdykt: ofertę najlepiej odnieść do własnej marszruty i wyceny zlecenia, rozdzielając proALPHA ERP od innych produktów grupy.
abas ERP

- Profil zakładu do oceny
- Produkcja na zlecenie
- Liczby
- Producent podaje wdrożenie nawet o 30% szybsze, ponad 120 000 użytkowników, około 4000 wdrożeń oraz 93% lojalności klientów.

abas ERP zajmuje 5. pozycję wśród systemów dla zakładów łączących planowanie produkcji z zakupami, magazynem i kosztami. Producent kieruje rozwiązanie m.in. do średnich i dużych firm obrabiających metale.16
Przy ocenie trzeba oddzielić obsługę modeli produkcji od funkcji magazynowych i integracji z innymi systemami. Istotny jest też zakres samego planowania.
Werdykt: abas ERP warto rozważyć tam, gdzie produkcja i pozostałe obszary firmy potrzebują wspólnego przepływu danych.
abas ERP: funkcje potwierdzone u producenta
abas ERP obsługuje planowanie dla 5 modeli produkcji: jednorazowej, powtarzalnej, projektowej, kontraktowej i z udziałem podwykonawców.16 Producent opisuje również zintegrowane zaawansowane planowanie i harmonogramowanie.16
Proces zakupowy obejmuje sugestię i zamówienie, przyjęcie towaru z kontrolą jakości oraz weryfikację faktury.16 Abas ERP Warehouse Management obsługuje 3 rodzaje ruchów materiałowych: pobrania, przyjęcia i przesunięcia, wraz z kontrolą stanów.16 Funkcje finansowe obejmują m.in. kalkulację i księgowanie kosztów materiałów.16
abas ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Oferta na abas ERP powinna rozdzielać licencję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Według producenta metodyka Abas skraca średni czas wdrożenia o około 30% względem średniej rynkowej. Jest to porównanie metodyki, nie termin konkretnego projektu ani informacja o cenie.6,17
Producent opisuje platformę integracyjną i aplikacje mobilne do pracy w produkcji oraz magazynie w czasie rzeczywistym. Dla zespołów zewnętrznych wskazuje też tryb offline.16 Koszt połączeń z CAD/CAM lub MES należy oddzielić od konfiguracji ERP, określając zakres przekazywanych danych.
abas ERP: dla jakiej firmy ma sens?
abas ERP może pasować do średniego lub dużego zakładu obróbki metali realizującego zlecenia powtarzalne i projektowe. Dotyczy to także produkcji z udziałem podwykonawców. Producent wskazuje złożone łańcuchy dostaw, ceny surowców i wąskie gardła materiałowe jako wyzwania takich firm.16
Przy wyborze trzeba przypisać planowanie, magazyn i aplikacje mobilne do składników zamawianego rozwiązania. Sam opis całej oferty nie rozstrzyga zakresu produktu. Dopasowanie pokaże droga własnego zlecenia, od zapotrzebowania materiałowego do kosztu wyrobu.
Monitor ERP

- Profil zakładu do oceny
- Obróbka skrawaniem
- Liczby
- Materiały producenta wspominają o 50 latach w opisie użytkowania produktu i o wdrożeniu w engcon trwającym 4 miesiące.

Monitor ERP zajmuje 6. pozycję jako standardowy system dla firm produkcyjnych. Obejmuje produkcję, zakupy, zapasy, sprzedaż i finanse. Producent wiąże rozwój produktu z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży produkcyjnej.8 Zakład metalowy powinien oceniać standardowe funkcje osobno od integracji z systemami używanymi na hali.
Monitor ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Monitor ERP łączy planowanie i raportowanie produkcji z zarządzaniem finansami.8 Producent wymienia też przepływy pracy związane z ofertowaniem, prognozami i magazynem.8
System oblicza ślad klimatyczny produkcji i produktów na potrzeby raportowania o zrównoważonym rozwoju.8 Według producenta ma niemal 400 000 codziennych użytkowników w ponad 6500 firm produkcyjnych. Skala użytkowania nie mówi jednak, jak produkt pasuje do marszruty konkretnego zakładu obróbki metali.8
Monitor ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Chmurowy Monitor ERP kosztuje od 475 zł miesięcznie za użytkownika przy co najmniej 10 użytkownikach. Producent opisuje ofertę jako pozbawioną dodatkowych kosztów infrastruktury lub konserwacji. Podana stawka dotyczy subskrypcji, nie wdrożenia ani integracji.8
Producent przedstawia wdrożenie w engcon trwające 4 miesiące.8 Był to pojedynczy projekt, więc jego czas nie wyznacza terminu dla następnego zakładu. Połączenia z CAD/CAM, MES lub maszynami należy rozpatrywać oddzielnie od subskrypcji i konfiguracji.18
Monitor ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Monitor ERP warto ocenić, gdy zakład chce oprzeć produkcję, magazyn i finanse na standardowym systemie. Abonament może wtedy kalkulować według liczby użytkowników. Producent wskazuje ponad 6500 firm produkcyjnych korzystających z produktu, lecz nie opisuje tą liczbą ich procesów obróbki metali.8
Werdykt: stawka subskrypcji daje punkt wyjścia do porównania kosztów. O wyborze rozstrzygnie obsługa własnych zleceń i marszrut. Znaczenie ma również zakres potrzebnych integracji.
HermesSQL

- Profil zakładu do oceny
- Produkcja na zlecenie
- Liczby
- Orientacyjny koszt licencji 100–150 tys. zł dla 10 stanowisk. Zakup obejmuje roczny abonament na aktualizacje, który można wykupić na kolejny rok. Kwota dotyczy licencji, nie wdrożenia, integracji ani późniejszego utrzymania.
W skrócie
- Orientacyjny koszt licencji HermesSQL wynosi około 100–150 tys. zł dla firmy produkcyjnej na 10 stanowisk; wdrożenie i szkolenia kosztują około 60–80 tys. zł. Są to dwie różne kategorie wydatków.
- Roczna aktualizacja z czterema wersjami rozwojowymi kosztuje około 15% wartości licencji.
- Kwota orientacyjna dla 10 stanowisk pomaga odnieść koszt do skali przedsięwzięcia.

HermesSQL zajmuje 7. pozycję jako system opisywany przez producenta dla branży metalowej. Obejmuje planowanie i monitorowanie zleceń produkcyjnych oraz stanów magazynowych.9
Przy ocenie warto prześledzić ustalanie terminu zlecenia, rejestrację wykonania i koszty wdrożenia. Te elementy łączą plan z pracą na hali.
Werdykt: HermesSQL jest kandydatem dla takiego zakładu, a kooperację i integracje trzeba odnieść do jego własnych procesów.
HermesSQL: funkcje potwierdzone u producenta
HermesSQL obsługuje drogę zlecenia od planowania do wykonania i monitoruje magazyn.9 Producent wskazuje szacowanie terminu realizacji oraz zapis faktycznych dat rozpoczęcia i zakończenia. System analizuje również produkcję w toku, czyli zlecenia rozpoczęte, ale jeszcze niezakończone.9
Opis obejmuje ustalenie miejsca i czasu wykonania, dostawcy oraz konfigurację danych produkcyjnych.9 Zakład metalowy może na tej podstawie prześledzić zlecenie przez magazyn i operacje wewnętrzne. Warto ująć w tym przebiegu także pracę dostawcy.
HermesSQL: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Orientacyjny koszt licencji HermesSQL wynosi około 100–150 tys. zł dla firmy produkcyjnej na 10 stanowisk; wdrożenie i szkolenia kosztują około 60–80 tys. zł. Są to dwie różne kategorie wydatków. Zakup obejmuje roczny abonament na aktualizacje, który można wykupić ponownie po zakończeniu pierwszego roku. Roczna aktualizacja z czterema wersjami rozwojowymi kosztuje około 15% wartości licencji.9,19
W kalkulacji trzeba zatem odróżnić licencję, wdrożenie, integracje i późniejsze utrzymanie. Połączenie HermesSQL z CAD/CAM lub MES jest innym zakresem prac niż konfiguracja zleceń. To rozróżnienie ma znaczenie dla całkowitego kosztu.
HermesSQL: dla jakiej firmy ma sens?
HermesSQL pasuje do analizy w firmie, która zestawia planowane terminy z rzeczywistym przebiegiem zleceń. Przydaje się tu także obserwacja produkcji w toku. Producent wskazuje potrzebę kontroli surowców, półproduktów i wyrobów opuszczających linię.9
Kwota orientacyjna dla 10 stanowisk pomaga odnieść koszt do skali przedsięwzięcia.9 Nie jest ceną dla zakładu o innym zakresie pracy. O dopasowaniu zdecyduje obsługa rzeczywistego zlecenia, w tym pracy dostawcy i rozliczenia materiału.
BPSC ERP (Impuls EVO)

- Profil zakładu do oceny
- Produkcja maszyn
- Liczby
- BPSC deklaruje ponad 35 lat doświadczenia i setki wdrożeń w firmach produkcyjnych.

BPSC ERP (Impuls EVO) zajmuje 8. pozycję jako kandydat dla producentów maszyn realizujących indywidualne zamówienia. BPSC opisuje rozwiązanie dla modelu Engineer-to-Order (ETO), w którym konstrukcja powstaje pod konkretne zlecenie.2
Oferta powinna też rozróżniać nazwę BPSC ERP z opisu branżowego i zakres zamawianej edycji Impuls EVO.
BPSC ERP (Impuls EVO): funkcje potwierdzone u producenta
BPSC ERP (Impuls EVO) należy ocenić przede wszystkim pod kątem planowania zleceń ETO. Producent przypisuje BPSC ERP centralne planowanie produkcji uwzględniające ten model.2 Opisuje też zakupy planowane pod konkretne zlecenia w podejściu Just-in-Time, czyli zgodnie z terminem zapotrzebowania na materiał.2
BPSC wskazuje możliwość połączenia z CAD, MES i BI.2 Chodzi odpowiednio o projektowanie, monitorowanie produkcji i analizę danych. Sama możliwość integracji nie określa, jakie dane będą przekazywane w danym zakładzie.
BPSC ERP (Impuls EVO): licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
W przypadku BPSC ERP (Impuls EVO) trzeba oddzielnie określić licencję, analizę i konfigurację wdrożeniową, integracje oraz utrzymanie. Według BPSC wdrożenie poprzedza analiza procesów technologicznych i projektowych firmy.2 Producent opisuje także udział konsultantów biznesowych mających doświadczenie w produkcji.2
W zakładzie ETO istotna jest droga zmiany projektu CAD do planu produkcji. Trzeba również określić, jak dane z MES wrócą do rozliczenia zlecenia. Prace integracyjne powinny być oddzielone od konfiguracji ERP i przypisane do edycji wskazanej w umowie.
BPSC ERP (Impuls EVO): dla jakiej firmy ma sens?
BPSC ERP (Impuls EVO) warto rozważyć, gdy producent maszyn wspólnie planuje projekt, zakupy i wykonanie zamówienia ETO. BPSC przedstawia użycie rozwiązania przy produkcji na zamówienie w Alvo Medical. To przykład jednej firmy, nie prognoza rezultatu kolejnego wdrożenia.2
Werdykt: rozstrzyga zakres oferowanej edycji, a nie samo doświadczenie BPSC. Powinien on obejmować potrzebny proces ETO. Równie ważne są wymagane połączenia z CAD i MES.
Sente ERP


Sente ERP zajmuje 9. pozycję jako kandydat dla zakładu łączącego planowanie materiałów z raportowaniem produkcji. Materiały producenta opisują rozwiązanie Sente dla firm produkcyjnych. Funkcje zamawianego produktu trzeba odróżnić od zakresu całego rozwiązania.
Dla obróbki metali liczą się droga surowca i półproduktów, zbieranie danych na hali oraz integracje. Każdy z tych procesów wpływa na ocenę dopasowania. Producent podaje, że rozwiązanie monitoruje również materiały zamówione i dostępność surowców u dostawców.1
Sente ERP: funkcje potwierdzone u producenta
Sente ERP trzeba oceniać w kontekście rozwiązania Sente, które planuje pracę wydziałów na podstawie planów sprzedaży. Producent opisuje raportowanie za pomocą urządzeń przenośnych Hand-held. Wskazuje też ewidencję narzędzi wielokrotnego użytku.1
MRP służy do planowania zapotrzebowania na surowce, natomiast ERP obejmuje szersze procesy, w tym logistykę i finanse.1 W rozwiązaniu Sente dane o wytworzeniu produktu są zestawiane m.in. z informacjami z magazynu, księgowości i sprzedaży.1 Takie rozróżnienie pomaga ustalić zakres zamawianych funkcji.
Sente ERP: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
Oferta na Sente ERP powinna oddzielać licencję, dostosowanie procesów, integracje i utrzymanie. Producent deklaruje możliwość modyfikacji rozwiązania pod specyficzne procesy produkcyjne.1 Wymienia też gotowe integracje z następującymi grupami narzędzi:1
- oprogramowaniem do nestingu, czyli rozmieszczania elementów do wycięcia z arkusza, oraz zarządzania maszynami;
- systemami magazynowymi i logistycznymi;
- automatyką magazynową i szafami kanbanowymi.
Według producenta połączenie funkcji w jednym rozwiązaniu obniża koszt wdrożenia przez ograniczenie integracji osobnych systemów. Nie jest to jednak wycena licencji ani prac dla konkretnego zakładu.1 Każda integracja wymaga określenia przekazywanych danych i odpowiedzialności za utrzymanie.
Sente ERP: dla jakiej firmy ma sens?
Sente ERP można ocenić w firmie planującej pracę wydziałów według sprzedaży i śledzącej surowiec poza własnym zakładem. Dotyczy to również półproduktów powstających u kooperanta. Producent podaje 45% wzrost liczby wytwarzanych detali w opisanym przypadku; nie jest to prognoza dla kolejnej firmy.20
Werdykt: rozwiązanie Sente warto analizować przy produkcji zależnej od planowania materiału i danych z hali. Porównanie ma jednak granicę. Opisane funkcje trzeba przypisać do konkretnego zakresu oferty Sente ERP.
Epicor Kinetic
- Profil zakładu do oceny
- Produkcja maszyn
- Liczby
- Materiał podaje 270% ROI, czyli zwrotu z inwestycji. Widniejące w nim „Loaded: 0%” oznacza wskaźnik ładowania strony, a nie parametr ERP.

Epicor Kinetic zajmuje 10. pozycję jako ERP dla producentów, również tych działających w wielu jednostkach. Producent opisuje rozwiązanie chmurowe, które można też wdrożyć lokalnie lub hybrydowo.10
Zakład metalowy powinien ocenić rozliczanie projektów, zakupy produkcyjne oraz wymianę danych między jednostkami i halą. Te procesy są szczególnie istotne przy rozproszonej działalności.
Werdykt: Kinetic jest kandydatem dla takiej firmy, jeśli oferta wyraźnie oddziela ERP od dodatkowych produktów Epicor.
Epicor Kinetic: funkcje potwierdzone u producenta
Epicor Kinetic wspiera transakcje między systemami i jednostkami firmy, w tym zamówienia wewnątrzgrupowe, przesunięcia oraz wysyłki. Producent opisuje centralne zakupy dla zakładów produkcyjnych. Wskazuje też analizę danych biznesowych w czasie rzeczywistym.10
Epicor Advanced Project Accounting to osobno nazwane rozwiązanie do szczegółowej analizy finansowej projektów produkcyjnych.10 Jego funkcji nie należy przypisywać każdej konfiguracji Kinetic. Producent maszyn powinien ustalić, które koszty zlecenia obsługuje ERP, a które wymagają dodatkowego produktu.
Epicor Kinetic: licencja, wdrożenie i integracja z produkcją
W ofercie Epicor Kinetic trzeba rozróżnić subskrypcję lub licencję, wdrożenie, integracje i utrzymanie. Według producenta program migracyjny Epicor Ascend pozwala kwalifikującym się firmom uruchomić system w nawet 90 dni. To termin dotyczący programu, nie każdego wdrożenia Kinetic.10
Instalacja chmurowa, lokalna i hybrydowa inaczej rozkładają odpowiedzialność za infrastrukturę oraz utrzymanie. To jedna część kalkulacji. Połączenia z CAD/CAM, MES i maszynami należy opisać osobno od migracji danych i konfiguracji finansów.
Epicor Kinetic: dla jakiej firmy ma sens?
Epicor Kinetic warto ocenić u producenta części lub maszyn prowadzącego zakupy i przepływy materiałowe między jednostkami. Znaczenie ma też rozliczanie projektów produkcyjnych. Producent przedstawia kalkulator korzyści oparty na badaniu zleconym Forrester Consulting: dane 4 organizacji produkcyjnych połączono w jedną firmę modelową. Taki model nie przewiduje zwrotu z inwestycji w konkretnym zakładzie.10
Zakres konfiguracji pozostaje granicą tego porównania. Ofertę trzeba odnieść do własnych marszrut, kosztów operacji i połączeń z halą. Funkcji produktów dodatkowych nie należy utożsamiać z podstawową licencją Kinetic.
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking ERP dla branży metalowej zestawia 10 produktów w przyjętej kolejności, bez punktacji i wyników testów. Podstawę stanowią publiczne opisy i cenniki producentów według stanu na dzień publikacji. Porównanie nie obejmuje testów własnych.10
O wyborze dla zakładu decydują następujące kryteria:
- Proces produkcyjny – odniesienie wyceny, marszruty i kosztu operacji do rzeczywistego zlecenia.
- Materiał i kooperacja – rozliczanie surowca, odpadu oraz operacji wykonywanej poza zakładem.
- Identyfikowalność – powiązanie wyrobu z partią materiału, atestem i numerem wytopu.
- Integracje – wymiana danych z CAD/CAM i MES, odrębna od funkcji samego ERP.
Kolejność pomaga przejrzeć oferty pod kątem tych procesów. Wyższa pozycja nie oznacza niższego kosztu ani lepszego dopasowania do każdej firmy. Opis funkcji, deklaracja o metodyce i rezultat pojedynczego klienta mają różną wartość porównawczą; nie tworzą jednej miary.
Wybór końcowy powinien wynikać z procesów zakładu oraz zakresu konkretnego produktu i edycji. Osobnej oceny wymaga partner wdrożeniowy. To on odpowiada za uzgodniony zakres prac.
Jakie funkcje ERP są krytyczne w zakładzie metalowym?
ERP w zakładzie metalowym powinien pomagać wycenić zlecenie, zaplanować zasoby, rozliczyć materiał i kooperację oraz powiązać wyrób z dokumentacją jakościową. Wycena obejmuje materiał, robociznę i wydatki projektowe, nie tylko cenę surowca.21 APS, czyli zaawansowane planowanie produkcji, wspiera w ofercie Proalpha równoczesne planowanie wielu zasobów.15
Planowanie najlepiej oceniać na marszrucie rzeczywistego wyrobu, od dostępności materiału do terminu operacji. Abas METAL, moduł Abas ERP, obejmuje blachy, kręgi, pręty, profile i rury od zaopatrzenia po produkcję i kontrolę jakości. Monitoruje ilość oraz jakość blach i prętów, a także ostrzega o brakach lub nadwyżkach.6 BPSC ERP opisuje zakupy komponentów pod zlecenie i przeliczanie harmonogramu po zmianach; Sente uwzględnia półprodukty wytwarzane w zakładzie i poza nim.1,2
Identyfikowalność pozwala odtworzyć związek wyrobu z partią surowca i dokumentem jakościowym. System wdrożony w WIT-METAL wspiera ewidencję surowców oraz śledzenie partii według norm ISO i spawalniczych. Obejmuje też pakowanie i wysyłkę zgodnie z wymaganiami klienta.20 W FRANKE Industrie AG Proalpha udostępnia dokumentację procesową, w tym certyfikaty jakości stopów kobaltu i niklu; firma generuje do 80 000 kodów kreskowych rocznie.22
Dane z hali pozwalają porównać plan z wykonaniem. Panel pracownika w rozwiązaniu Sente pokazuje dostępność surowców, umożliwia zlecenie wydania magazynowego, raportowanie pracy i przegląd dokumentacji.1 Comarch opisuje zakład, w którym OEE, czyli wskaźnik efektywnego wykorzystania maszyn, wzrósł z 45–50% do ponad 80%. Wynik tego przypadku nie zapowiada rezultatu w innym zakładzie.11 Producent podaje też ponad 360 wdrożonych systemów klasy MES i APS; liczba dotyczy tych klas, nie funkcji konkretnej licencji ERP.11
| Proces | Scenariusz do przejścia na demonstracji |
|---|---|
| Wycena zlecenia | Porównać koszt wariantów marszruty po zmianie materiału i czasu operacji, a wynik powiązać z ofertą dla klienta. |
| Rozkrój blach i prętów | Prześledzić zapotrzebowanie na formatkę, zużycie materiału, pozostałość oraz przekazanie danych do nestingu. |
| Kooperacja | Prześledzić wydanie materiału podwykonawcy, odbiór półproduktu i przypisanie kosztu do zlecenia. |
| Atesty | Odtworzyć drogę od numeru partii i wytopu przez certyfikat materiałowy do gotowego wyrobu. |
Demonstracja powinna oddzielać funkcje systemu od pracy potrzebnej do jego uruchomienia. W projekcie Rekord.ERP dla PMP Poland analiza organizacyjna i studium wdrożeniowe trwały 2 miesiące, a większość kluczowych prac około 6 miesięcy. W opisanym wdrożeniu INOFAMA SA używano 2 serwerów i bazy o rozmiarze niespełna 4 GB; zakład miał prasy o nacisku do 900 ton. To parametry konkretnych projektów i zakładu, nie wymagania ERP dla każdej tłoczni.13,14 BPSC poprzedza wdrożenie analizą procesów technologicznych i projektowych, a Proalpha WorkflowManagement automatyzuje w FRANKE zakupy, produkcję, kompletację i sprzedaż.2,22
Obsługa sprzedaży nie jest tym samym co rozliczanie hali. Klienci Komfort Budzyń widzą na platformie Comarch B2B aktualne ceny, stany i charakterystykę towarów, lecz dostęp ten nie dowodzi obsługi operacji metalowych.23 Podobnie subskrypcja chmurowego Monitor ERP od 475 zł miesięcznie za użytkownika jest opłatą za korzystanie z systemu. Według producenta oferta nie dolicza kosztów infrastruktury ani konserwacji; wdrożenie i integracje ocenia się osobno.8
Najlepsze kryterium funkcjonalne to droga własnego zlecenia. Zaczyna się od wyceny i materiału, a kończy na wykonaniu, ateście i koszcie końcowym.
Jak ERP rozlicza materiał, odpad i kooperację w produkcji metalowej?
ERP w produkcji metalowej rozlicza zlecenie, wiążąc partię surowca z wydaniami, operacjami, odpadem, usługą kooperanta i kosztem rzeczywistym. Podstawą jest BOM, czyli struktura materiałowa wyrobu. HermesSQL pozwala określić jej skład, czynności i zasoby, a Abas METAL wspiera wersje BOM oraz analizę rentowności zlecenia lub produktu.6,9
Przepływ danych trzeba oceniać na rzeczywistym zamówieniu. Sam stan magazynowy nie wystarczy. Proalpha ERP dla firm obrabiających metale łączy planowanie, dokumentację łańcucha dostaw i kontrolę kosztów. BPSC ERP obejmuje wersje BOM, zmiany konstrukcyjne, koszty projektu i harmonogram.2,15
- Przyjmij materiał z atestem. Powiąż partię, numer seryjny i certyfikat jakościowy z kartoteką surowca oraz zleceniem. Abas METAL śledzi te dane od przyjęcia materiału do dostawy wyrobu.6
- Wydaj surowiec na zlecenie. Zapisz ilość pobraną na operację i przypisz ją do właściwej wersji BOM. HermesSQL może planować produkcję i zakupy według prognoz sprzedaży, stanów oraz zamówień klientów, a następnie tworzyć zlecenia na wyrób i podzlecenia na półprodukty.9
- Zarejestruj odpad i resztki. Oddziel materiał w wyrobie od odpadu technologicznego i pozostałości nadającej się do ponownego użycia. Każdą ilość przypisz do operacji, podczas której powstała. Pozwala to porównać planowane i rzeczywiste zużycie bez zaliczania całego wydania do kosztu gotowego detalu.
- Rozlicz usługę kooperacyjną. Powiąż wydanie materiału, zamówienie usługi i odbiór półproduktu z jednym zleceniem. W INOFAMA SA Rekord.ERP obsługuje oddzielne obiegi dokumentów dla produkcji metalowej, cynkowania oraz usług kooperacyjnych.14
- Ustal koszt rzeczywisty zlecenia. Zsumuj zużyty materiał, operacje wewnętrzne i usługi zewnętrzne, po czym porównaj koszt z wyceną. INOFAMA SA wykorzystuje dane Rekord.ERP do ustalania rentowności zleceń. Podział na zlecenia detaliczne i montażowe pozwala tam łączyć zapotrzebowanie kilku montaży w jednym zleceniu detalicznym.14
Plan obciążeń pomaga przypisać koszt pracy do właściwego zlecenia. W PMP Poland moduł Rozdzielca przydziela zadania gniazdom, a Rekord.ERP wspiera harmonogramowanie wykresami Gantta, analizą wąskich gardeł i mapami obciążeń.12,13 Proalpha automatycznie znakuje kodami kreskowymi i archiwizuje dokumenty FRANKE Industrie AG. Firma produkuje komponenty odporne na temperatury przekraczające 1200°C, także przy zamówieniach od 1 sztuki. Działa w tym obszarze od ponad 60 lat, a niemal 100% produkcji kieruje na eksport; to kontekst wdrożenia, nie parametr ERP.22
Skala dostawcy i wynik klienta nie zastąpią próbnego rozliczenia zlecenia. Comarch podaje 1132 wdrożenia systemów dla firm produkcyjnych oraz ponad 6500 przedsiębiorstw korzystających z Comarch ERP XL. W Komfort Budzyń XL zastąpił papier i Excel w produkcji, magazynie, księgowości, kadrach oraz sprzedaży e-commerce.11,23 Monitor ERP podaje ponad 6500 firm produkcyjnych i niemal 400 000 codziennych użytkowników.8 WIT-METAL produkuje wyroby stalowe od 1984 roku; w opisanym wdrożeniu Sente odnotował 55% wzrost liczby wytwarzanych detali, którego nie można przenieść na inne zakłady.20
Poprawne rozliczenie pozwala przejść od kosztu gotowego wyrobu do partii surowca. Pokazuje też odpad i pracę każdego kooperanta.
Jak zintegrować ERP z CAD/CAM, MES i maszynami?
Integracja ERP z CAD/CAM, MES i maszynami powinna przenosić zatwierdzoną konstrukcję do planu, zlecenie na halę, a dane o wykonaniu do rozliczenia. CAD służy do projektowania, CAM przygotowuje obróbkę, a MES rejestruje produkcję. BPSC opisuje drogę od projektu do serwisu pogwarancyjnego u producenta maszyn działającego w modelu Engineer-to-Order, czyli projektowania pod zamówienie.2
Przenieś strukturę wyrobu i dokumentację z projektu do ERP. Integracja BPSC ERP z CAD i PDM, systemem zarządzania danymi produktu, przekazuje dokumentację techniczną oraz struktury materiałowe bez przepisywania.2 Rekord.ERP wspiera budowę struktur z danych CAD/PDM i zarządzanie dokumentacją konstrukcyjną oraz warsztatową.12 Dla pozostałych dokumentów liczy się czas udostępnienia: w FRANKE Industrie AG dokument używany w Proalpha trafia do postaci elektronicznej najpóźniej w ciągu 24 godzin od otrzymania. Firma obsługuje około 100 klientów na świecie, a średni czas od zapytania do wysyłki zamówienia wynosi 9 miesięcy.22
Powiąż rozkrój z planem materiałowym i operacją. Abas METAL obsługuje rozkrój oraz nesting, czyli rozmieszczanie elementów na arkuszu przed cięciem, i integruje się m.in. z SigmaNEST.6 Monitor ERP oferuje połączenia z oprogramowaniem do nestingu, PDM i CAD oraz dodatki dotyczące maszyn i narzędzi.8 Sente opisuje gotowe integracje z narzędziami do nestingu i zarządzania maszynami. W WIT-METAL połączenie z Plant Managerem zautomatyzowało raportowanie cięcia laserowego; ilość przetwarzanej blachy wzrosła tam o 45%, co nie stanowi prognozy dla innej firmy.1,20
Zbieraj wykonanie operacji przy stanowisku. Panele Rekord.ERP pozwalają rejestrować pracę metodą start/stop, oglądać rysunki i zgłaszać awarie.12 PMP Poland używa Rekord.ERP w produkcji jednostkowej do monitorowania kooperacji, pracy na hali oraz kosztów planowanych i rzeczywistych. Kody kreskowe służą tam do rejestracji produkcji i kontroli jakości dostaw, narzędzi oraz materiałów; dalsze prace po pierwszym etapie trwały 9 miesięcy.13 BPSC ERP zapisuje operacje i partie materiałów, a HermesSQL planuje obciążenie maszyn, gniazd i stanowisk, dołącza dokumentację do technologii oraz oznacza kolizje na wykresie Gantta.2,9
- Import BOM z CAD: ustal, kto zatwierdza zmianę struktury i kiedy jej nowa wersja trafia do zlecenia.
- Zlecenia dla maszyn CNC: określ, czy do maszyny trafia program obróbkowy, lista operacji czy tylko identyfikator zlecenia.
- Rejestracja czasu pracy: wskaż zdarzenia rozpoczynające i kończące operację oraz sposób przypisania pracy pracownikowi i maszynie.
- Dane z hali: określ sposób zapisu gotowych sztuk, awarii, partii i numerów seryjnych. HermesSQL używa numerów partii oraz seryjnych do ustalenia miejsca i czasu wykonania oraz dostawcy.9
- Odpowiedzialność za integrację: przypisz dostawcom ERP i systemu zewnętrznego mapowanie danych, testy oraz obsługę błędów.
Połącz produkcję z obsługą zamówienia, ale rozdziel poszczególne integracje. Comarch ERP XL połączony z Comarch B2B przekazuje zamówienie klienta do sprzedaży, a potem magazynowi do kompletacji. W Komfort Budzyń XL obsługuje też integrację z KSeF, Krajowym Systemem e-Faktur, oraz analizy w module Business Intelligence.23 Aplikacja LIDER pokazuje kierownictwu INOFAMA SA zbiorcze dane Rekord.ERP z dostępem do szczegółów; około 50 użytkowników pracuje tam przez usługi terminalowe.14 Próg cenowy Monitor ERP dotyczy co najmniej 10 użytkowników, nie liczby maszyn podłączonych do systemu.8
Efekt integracji to możliwość przejścia od wersji projektu przez pracę na hali do partii materiału i kosztu zlecenia. Za każde połączenie powinna odpowiadać wskazana strona.
Źródła
- ↑Zarządzanie produkcją (MRP) – skaluj swój zakład ze wsparciem IT | Sente https://sente.pl/branze/rozwiazanie-dla-branzy-produkcyjnej/
- ↑ERP dla branży maszynowej – system ERP dla producentów maszyn | BPSC https://www.bpsc.com.pl/pl/branze/branza-maszynowa
- ↑Streamsoft, studium przypadku Promot-Zakłady Metalowe https://www.streamsoft.pl/pliki-cs/promot.pdf
- ↑ERP dla firm z branży metalowej – Asseco Business Solutions https://assecobs.pl/erp/dla-branzy-metalowej/
- ↑Asseco Business Solutions, „Ciepłe przyjęcie… wydanie i nie tylko, czyli zarządzanie magazynem w branży instalacyjnej” https://assecobs.pl/case-studies/cieple-przyjecie-wydanie-i-nie-tylko-czyli-zarzadzanie-magazynem-w-branzy-instalacyjnej/
- ↑Abas METAL — ERP dla branży metalowej | Abas https://abas-erp.com/pl/produkt/modul-abas-metal
- ↑Abas, „O Abas” — liczba użytkowników i wdrożeń; Abas, „Dlaczego Abas ERP” — czas wdrożenia; Monitor Rynkowy, „Lider transformacji cyfrowej” — zestawienie wszystkich czterech deklaracji, w tym lojalności klientów https://monitorrynkowy.pl/lider-transformacji-cyfrowej/
- ↑Monitor ERP System | System ERP dla firm produkcyjnych https://www.monitorerp.com/pl/
- ↑ERP w branży metalowej i maszynowej, oprogramowanie dla firm metalurgicznych | Humansoft https://humansoft.pl/system-erp/hermessql/system-erp-w-branzy-metalowej/
- ↑Epicor Kinetic https://www.epicor.com/en-us/products/enterprise-resource-planning-erp/kinetic/
- ↑System ERP dla firm produkcyjnych – zarządzanie produkcją Comarch ERP XL https://www.comarch.pl/erp/xl/produkcja/
- ↑Rekord.ERP – Produkcja https://www.rekord.com.pl/system-erp/produkcja.html
- ↑ERP dla branży metalowej w zakładach PMP Poland https://www.rekord.com.pl/erp-artykuly/wdrozenie-w-zakladach-precision-machine-parts/
- ↑ERP dla produkcji w metalu, wdrożenie w zakładzie Inofama S.A. https://www.rekord.com.pl/erp-artykuly/wdrozenie-w-zakladzie-inofama-inowroclaw/
- ↑System ERP dla przemysłu obróbki metali | Proalpha https://www.proalpha.com/pl/branze/obrobka-metali
- ↑Abas ERP: Przemysł metalowy – Precyzyjne i ekonomiczne planowanie | Abas https://abas-erp.com/pl/branze/branza-metalurgiczna
- ↑Abas, „Dlaczego Abas ERP jest najlepszym rozwiązaniem” https://abas-erp.com/pl/produkt/dlaczego-abas
- ↑Monitor ERP, „Wdrożenie systemu Monitor ERP w firmie engcon” https://www.monitorerp.com/pl/baza-wiedzy/wybor-systemu-erp/monitor-erp-i-engcon/
- ↑Humansoft, „ERP dla produkcji — jakie oprogramowanie dla firmy wybrać?” https://humansoft.pl/jak-wybrac-erp-dla-firmy-produkcyjnej/
- ↑Zarządzanie produkcją wyrobów stalowych – Sente https://sente.pl/case-study/system-erp-zarzadzajacy-produkcja-stalowa/
- ↑System ERP dla branży obróbki metali https://polskiprzemysl.com.pl/systemy-erp-dla-branzy-metalowej/
- ↑Przykład wdrożenia systemu ERP w branży obróbki metalu ✅ https://erp-dla-produkcji.pl/przyklad-obrobka-metalu/
- ↑Cyfrowy kombajn. ERP zmienia branżę metalową i… spełnia marzenia https://www.comarch.pl/erp/aktualnosci/cyfrowy-kombajn-erp-zmienia-branze-metalowa-i-spelnia-marzenia/
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.